'AKP Almanya’da suç örgütü gibi'

Bakan Çavuşoğlu’nun dün Hamburg’da yaptığı konuşmayı protesto edenler arasında bulunan boksör İsmail Özen neden ‘HAYIR’ dediğini anlattı.

Güncel- Referandum öncesi AKP’li Bakanların Almanya’da yapmak istediği tüm konuşma programlarına iptaller gelmesi Türkiye Almanya ilişkilerinde gerilimli günler yaşanmasına sebep oldu. Almanya’da ‘EVET’ propagandası için konuşma yapmak isteyen Bakanlar içerisinde yer alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün kendisine hiçbir salon verilmemesine rağmen Hamburg’a gelip Türkiye konsolosluğunun balkonundan Almanya’da yaşayan Türkiye vatandaşlarına seslendi. Ancak Çavuşoğlu’nu protesto etmek isteyenler de hemen alanda yerlerini almışlardı. Protestocular içerisinde milletvekilleri ve aktivistlerin yanı sıra özellikle Almanya’nın yakından tanıdığı bir isim de dikkatleri çekti. Boks şampiyonu İsmail Özen.

Hamburg’daki ‘HAYIR’ Platformu’nun çağrısı üzere saat 17.00’den itibaren Türkiye temsilciliği önünde toplanmaya başlayan grup içerisinde o da yerini aldı. Özen protestoya katılmasının sebeplerini şöyle anlatıyor:

‘AKP TÜRKİYE’DE DEMOKRASİYİ ZEHİRLEDİ’

“ AKP hükümeti Türkiye’de demokrasi zehirledi ve toplumsal barış koşullarını ortadan kaldırdı. Aynı şekilde Suriye ve Irak’ta yaşanan vahşetten doğrudan sorumlu bir hükümettir. Benim doğduğum büyüdüğüm şehre gelip buradaki Türkiyelileri zehirlemek istiyorlar. Uzun süredir Almanya ve Avrupa’daki halklar arasında nefret suçu işliyorlar. Kürtler ve Türkler arasında ki gerilimin sebebi Erdoğan yönetimidir. Paris, Brüksel ve Berlin’de yaşanan katliamlar, mülteci krizi yine AKP hükümetinden bağımsız ele alınamaz. Erdoğan, Almanya’yı ‘Nazi’lere benzetiyor. Oysaki kendi uyguladığı politikalar Hitler’in yaptıklarına benziyor. Muhalif olan herksi vekilleri, akademisyenleri, gazetecileri herkesi cezaevlerine gönderiyor. Şehirleri yakıp, yıkıyor, Kürtleri öldürüyor. Ben de bu yüzden protesto etmek için gittim.’’

1981’de Dersim’den Almanya’ya göç etmiş işçi bir ailenin çocuğu olarak Hamburg’da dünyaya gelen Özen, boksta hem Almanya hem de uluslararası müsabakalarda kazandığı şampiyonluklarla adını duyurmuş. Tüm hayatını Almanya’da geçiren boksör Almanya’yı ve Alman halkını oldukça yakından tanıyor. Bu yüzden de Türkiye ile ilgili algının nabzını oldukça iyi tutabiliyor. Ona göre Alman hükümetinin AKP’li siyasilerin Almanya’da konuşma yapmasına izin vermemesinin tek bir sebebi var. O da:

‘ALMANYA’DA AKP HÜKÜMETİ SUÇ ÖTGÜTÜ GİBİ GÖRÜNÜYOR’

“Alman hükümeti ve halkı Erdoğan’ın, AKP’nin neler yaptığını, demokrasiyi nasıl yok ettiğini görüyor. Bu yüzden AKP hükümeti Almanya’nın gözünde kriminalize olmuş bir hükümettir. Bakanlara konuşacakları salon ve miting alanı vermemelerinin nedeni başka nasıl açıklanabilinir? Suç örgütü gibi görülen bu hükümete burada konuşma fırsatı verilmek istenmiyor. Buda normal bir uygulama.”

İsmail Özen elde ettiği başarılarla medyada yerini alırken muhalif kimliği de onu basının ilgi odağı haline getiriyor. Dünkü protestoya sayfalarında geniş yer veren Almanya’nın önemli gazeteleri Die Welt, Morgen Post, Bid gibi gazeteler ‘Erdoğan’ın rakibi İsmail Özen protestoya katıldı’ cümleleriyle protesto haberini verdiler. Bu haberler de boksörün Alman halkı ile olan temasını güçlendiriyor.

‘ALMANLAR AKP’LİLERİ İSTEMİYOR’

“Sosyal medya hesabımdan haberleri ve görüşlerimi paylaşıyorum. Özellikle Almanlardan birçok yorum geliyor. Onlar da bana destek veriyorlar. Hatta onlar yaptıkları yorumlarda AKP hükümetinin Almanya’ya girişini bile istemiyorlar. Hükümet üyelerinin gelmelerine izin vermemeli diyor.”

Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasını dinlemeye gelenler ve protesto edenlerin sayısının nerdeyse eşit olduğunu söyleyen Özen, AKP taraftarlarından da protestoculara hakaret edildi.

‘AKP’LİLER TARAFINDAN TEHDİT EDİLDİM’

“AKP hükümeti zorbadır. Şiddeti Almanya’ya da taşımak istiyorlar. Muhaliflere yönelik hoş görülü dağîler. Çavuşoğlu’nun Hamburg’a gelmesini protesto ettik. Demokratik hakkımızı kulandık. Ancak buna tahammülü olmayan AKP’lilerin sözlü saldırısına maruz kaldık. AKP’liler içinde beni tanıyanlar oldu ve tehdit ettiler. Bana, ‘sen Türkiye’ye gel de görelim’ dediler. Bu bir tehdittir. Ama Alman polisi çok yoğun güvenlik önlemleri aldığı için bize fiziksel olarak saldıramadılar. Almanya gibi bir ülkede buna cüret etmeleri kesinlikle tehlikeli bir durumdur. Alman hükümetinin AKP ve Erdoğan’a karşı tedbirlerini artırmasını gerektiği görüşündeyim. Erdoğan, Almanya’da yaşayan üç milyon Türkiyeli insanın düzenini ve geleceğini tehlikeye atıyor.’’