Aynı kıtadaki iki kriz piyasaların odağında

Donald Trump'ın Rusya bağlantıları ve Michael Temer'İn rüşvet iddiaları nedeniyle ABD ve Brezilya'da patlak veren krizler piyasanın odağında.

EKONOMİ - Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya’da patlak veren siyasi krizler sonrası küresel piyasalarda yaşanan endişe yerini sakinliğe bıraktı. ABD borsaları yılın en sert satışı sonrası yükselişle kapandı. Hafta başında tüm zamanların en yüksek seviyesini gören S&P 500 endeksi, sekiz ayın en sert düşüşünü yaşadı. Perşembe kapanışta ise yüzde 0,4’lük bir artış gösterdi. ABD’de işsizlik başvurularının beklenenden iyi gelmesi de endeksteki toparlanmaya yardımcı oldu. Asya hisseleri ise Japonya’nın kayıplarının bir kısmını silmesiyle yükseldi.

Brezilya’daki siyasi kriz ve protestolar sonrası Ibovespa endeksi Ekim 2008’den bu yana en kötü seviyeyi gördü. Brezilya realindeki kayıp yüzde 5’i aştı. Beş günlük rallisini devam ettiren altın bin 250 doların üzerinde seyrederken, petrol mart sonundan bu yana en yüksek haftalık kapanışına hazırlanıyor.

İKİ KRİZDE DE İKİ BAŞKAN'IN İSMİ 

Dün piyasaları etkileyen iki önemli haber Amerika kıtasından geldi. ABD’de Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası döneminde Rusya’nın kendi lehine müdahalede bulunduğu yönündeki iddiaları soruşturması için bağımsız bir danışman atanması ülkede tansiyonu yükseltirken Brezilya’da da üç yılda ikinci kez yolsuzluk skandalı patlak verdi.

Devlet Başkanı Michael Temer’in eski Temsilciler Meclisi Başkanı Eduardo Cunha’nın ülke tarihinin en büyük yolsuzluk soruşturmalarından birinde sessiz kalması için rüşvet verdiği yönündeki iddialar protestolara neden olurken piyasaları alt üst etti. 

Piyasacılar, bu iki olaydaki gelişmelerin yanı sıra bugün gerçekleşecek İran seçimleri ile Trump’ın yarınki Suudi Arabistan gezisini de takip ediyor olacak.