'Bize vebal getirmez'

Batman'daki tecavüz skandalında AKP'li bir muhtarın olmasına ilk yorum Naci Bostancı'dan geldi: 'Yüzde 50 oy almış bir siyasi partiden arızalı insanların çıkması bize vebal getirmez.'

Sibel HÜRTAŞ  / ANKARA

Batman'daki tecavüz skandalının sanıkları arasında AKP'li bir muhtarın olmasına yönelik ilk yorum AKP Grupbaşkanvekili Naci Bostancı'dan geldi: “Yüzde 50 oy almış bir siyasi partiden arızalı insanların çıkması bize vebal getirmez.”

Kadına yönelik şiddetin araştırılması için TBMM Genel Kurulu’nda oylanan önerge AKP'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Batman’da 14 yaşındaki G. isimli kız çocuğuna yönelik cinsel istismar sokaklarda kadınlar tarafından yapılan eylemlerle protesto edilirken, konu TBMM gündemine de taşındı. AKP Grupbaşkanvekili Naci Bostancı, Batman’daki tecavüz skandalının sanıklarından birinin AKP'li muhtar olmasına ilişkin, “İktidar partisi yüzde 50 oy almış bir siyasi parti. Bunun içinden bir takım arızalı insanların çıkması burada bize herhangi bir vebal getirmez” yorumunu yaparken; kadınlara yönelik şiddet ve tecavüzün araştırılmasına ilişkin TBMM Genel Kurulu’nda oylanan önerge, AKP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

AYLARCA TECAVÜZ

Batman’da 14 yaşındaki G. isimli kız çocuğunun cinsel saldırıya maruz kaldığı ve aylarca sistematik olarak tecavüz edildiği ortaya çıktı. Kız çocuğunun ifadesinde, Batman’da onlarca kız çocuğuna tecavüz edildiği, yüzlerce ismin de fail olduğunu söylediği iddia edildi. Bu tecavüz olayı ile ilgili 3 kişi tutuklandı. Bazı sanıklar ise kefaletle serbest bırakıldı. Sanıklar arasında AKP'li bir muhtar olduğu iddia edildi.

TBMM GÜNDEMİNE GELDİ  

Batman’daki cinsel saldırı olayı kadınlar tarafından protesto edilirken, konu dün TBMM’nin de gündemine taşındı. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, kadına yönelik şiddet olaylarının araştırılması için TBMM Başkanlığına bir araştırma önergesi sundu. Beştaş, önerge ile ilgili yaptığı konuşmada, Batman’daki cinsel saldırı davasına değinerek, şunları söyledi:

 “Bu olaydaki bazı sanıklar, tutuklanmamışlar bile. Ödül gibi serbest bırakılmışlar. Burada ‘ileri gelenler’ diye söyleniyor. İsimleri var ama söylemeyeceğim çünkü dosyada gizlilik kararı var. Cinsel istismara maruz bırakanlardan mesela esnaf var, ismi bizde saklı. Yine iktidar partisine yakınlığıyla bilinen yani toplumda öyle bilinen ve olaydan beş gün önce hacdan gelen bir muhtar varmış. Yine bir iş adamı varmış farklı bir kesimden. Şimdi, bunlar gözaltına alınıyor ve hemen serbest bırakılıyor. Dosyaya şu an ulaşamıyoruz, dosyada gizlilik kararı verildi. Gizlilik kararı da faili korumaya dönük bir uygulama. Niye gizliyorsunuz, siz çocuğu gizleyin tamam da faili niye gizliyorsunuz? Bununla mücadele etmenin yollarından biri failleri teşhir etmektir aksine. Toplumsal kamuoyu açısından bunları herkes bilsin, kim tecavüzcü, kim tacizci, kim yargılanıyor. Siyasi soruşturmalarda boy boy fotoğraflar yayınlanıyor ama tacizciler korunuyor.”  

“BİZE VEBAL GETİRMEZ”

Beştaş’ın bu konuşmasına AKP'li Grupbaşkanvekili Naci Bostancı’dan yanıt geldi. Bostancı, Batman’daki cinsel saldırı olayının sanıklarından birinin AKP'li olmasına ilişkin iddialar için şunları söyledi:

“Almanya'da bir insan, bir Türk cinayet işlediğinde ‘işleyen Türk'tür’ diye doğrudan bütün Türkleri suçlayıcı mahiyette ırkçı ve ayrımcı bir dil kullanılırdı gazetelerde, bu da çok eleştirilirdi. Şimdi, Sayın Beştaş Batman'daki olayla ilgili halk tarafından iktidara yakın olduğu bilinen, hacca gidip gelen, bilmem pedofili davasından sorumlu birinden bahsediyor. Şimdi, iktidar partisi yüzde 50 oy almış bir siyasi parti. Bunun içinden birtakım arızalı insanların çıkması burada bize herhangi bir vebal getirmez. Bu bir. Batman'daki olayda işin sonuna kadar gitmek oradaki hukukçuların da görevidir, biz de arkasındayız. Bu da iki.”

BOSTANCI’DAN İLGİNÇ BENZETME

HDP’li Meral Danış Beştaş’ın, “HDP olarak, bu bizim üyemiz bile olsa asla hoşgörümüz olmaz ve bizim parti politikamız kadına yönelik bu tip vakalarda herkese aynı tutumu gösterilir. Hükümetin sorumluluğu da iktidar olmaktan kaynaklıdır, bunları önlemek konusunda sorumluluğunu hatırlatıyoruz” dedi. AKP Grupbaşkanvekili Naci Bostancı, bu uyarıya da “HDP’ye mensup kimi insanlar şiddet eylemlerine karışıyorlar. Sayın Beştaş'tan bir kere ‘bizim bizim üyemiz olan kişi şiddet eylemine karışmıştır, kınıyorum’ diye bir beyan duymadık. Dolayısıyla, burada tamamen bir siyasi angajman söz konusu” yanıtını verdi. Bostancı’nın sözlerine HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, “Tecavüzden bahsediyoruz ya, çocuk tecavüzlerinden bahsediyoruz” diye, tepki gösterdi.

AKP Milletvekili Ayşe Keşir de “Gençlerin dağa kaçırılmasıyla yapılan, özellikle kadın ve kız çocuklarına yapılan şiddeti konuşmadan topyekun şiddeti konuşamayız” diye konuştu. HDP’li Meral Danış Beştaş, “Ben Hükümetin sorumluluğundan, Meclisin sorumluğundan söz ederken siz örgütün sorumluluğunu tartışıyorsunuz. Burada örgütü tartışmıyoruz, başka bir mekanizmayı tartışmıyoruz. Biz burada Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içinde şiddet gören, tecavüze uğrayan, tacize uğrayan ve failleri korunan bir mekanizmadan söz ediyoruz” dedi.

ŞİDDET ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

Konuşmaların ardından, HDP’li Meral Danış Beştaş’ın kadına yönelik şiddet olaylarının araştırılmasına ilişkin önergenin oylamasına geçildi. Önerge, AKP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Oylamada ret kararı çıkmasına, HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, “Bu kabul edilmedi mi şimdi? Tecavüz şeyi kabul edilmedi, bu mu yani? Çocuk tecavüzlerinin araştırılmasını istemiyorsunuz” diye tepki gösterdi.