Büyükelçilik önünde saldırıya uğrayan mağdur konuştu

Dayağın yanı sıra saldırganların ağır küfür ve hakaretlerine de maruz kaldıklarını belirten Jalal Kheirabaoi, "YPG bayraklarını gören halk yardımımıza koştu" dedi.


ARTI GERÇEK - Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelişini protesto ederken Büyükelçilik korumaları ve Erdoğan’ın korumalar ile Büyükelçiliğin çağırdığı iddia edilen milliyetçiler tarafından saldırıya uğrayan, gösteri sırasında ABD polisinin gözaltına alıp daha sonra bıraktığı Jalal Kheirabaoi, gazeteci Mutlu Çiviroğlu’na konuştu.

Amerika'da senatörlerden basına kadar geniş bir kesimin tepki gösterdiği saldırıya ilişkin konuşan Kheirabaoi, Amerika’da yaptıkları barışçıl bir etkinlik sırasında böyle bir saldırıya uğrayacaklarını hiç düşünemediklerini belirtti. Kheirabaoi, “Amerika’da yapılan bu saldırganlığı  görünce öncelikle bize saldıranların Türkiye’de halka nasıl davrandıklarını düşündük” dedi.

Jalal Kheirabaoi, Çiviroğlu’na şunları anlattı:

“Türkiye Büyükelçiliği’nin önündeydik. Erdoğan’ın gelişini protesto edecektik. Aramızda birçok kadın ve çocuk vardı. Erdoğan’ın gelişini gözlüyorduk. Doğrusu bize yapılan saldınının çok ilginç yanları var. Hem Amerikalı olacaksın, Amerika’da yaşayan ve oturan biri olacaksın, hem de barışçıl bir protesto etkinliğinde böyle bir saldırıya uğrayacaksın. Saldıranlar, sanki burası Türkiye’ymiş gibi yöneldiler bize. Amerika’da yapılan bu saldırganlığı  görünce öncelikle bize saldıranların Türkiye’de halka nasıl davrandıklarını düşündük. İnsanları sağ yakalayıp yakıyorlar. Neyse ki insanlar YPG bayraklarını gördü, Kürdistanlı olduğumuzu anladı ve bizlere yardıma koştu.”

Gazeteci Çiviroğlu’na saldırı sonrasında vücudunda oluşan yaraları gösteren ve kendilerine ağır hakaretler yapıldığını, küfür edeldiğini aktaran Jalal Kheirabaoi, YPG ve YPJ’nin Amerikan toplumunda oluşturduğu sempatiyi ise şu sözlerle ifade etti:

“YPG kahramanca IŞİD’e karşı savaştı ve tüm kazanımlarını bu mücadelesi ile elde etti. Amerikan halkının, başka ülkelerin YPG’ye bunca sevgi göstermesinin bir nedeni de budur. Bugün her birimiz YPG ve YPJ sayesinde, Amerika’da onur duyarak Kürdüz diyebiliyoruz. YPG ve YPJ, dünyanın başındaki büyük bir sbelayı da defediyor. Kürt halkının özgürlüğü için mücadele eden YPG ve YPJ’ye, bu konuda emek veren herkese ancak teşekkür etmek gerekir.” (Washington)

HABERİN VİDEOSU