EKONOMİ

Gelişmekte olan ülkelerde döviz borcunun milli gelire oranı en fazla artan ülke Türkiye oldu. Türkiye'de bu oran 2016'nın ilk çeyreğinden bu yana yüzde 7'ye yakın artış kaydetti.

Ekonomi Bakanlığı, buğday, arpa ve mısır ile kesimlik canlı hayvan ve karkas sığır etinde uygulanan gümrük vergilerinin düşürüldüğünü, böylece fiyat artışlarının önüne geçileceğini açıkladı.

Fed Başkanı Janet Yellen, yaptığı açıklamada bankaların çok daha güçlü olduğunu ifade ederken, alınan önlemlerle finansal krizin beklenmediğini ifade etti.

5 Şubat’ta yayımlanan OHAL KHK’sı ile Varlık Fonu’na devredilen PTT’nin envanter güncellemesi yapıldığı, farklı şirketlere bölünerek satışa çıkarılmasının düşünüldüğü belirtiliyor.

Rus petrol şirketi Rosneft açtığı davayla ülkenin en büyük holdinglerinden Sistema Holding’in ve Başkanı Vladimir Yevtushenkov'un varlıkları büyük oranda donduruldu.

Kamuda 5 yıl içinde işe alınan 3 bin 113 mühendisten bin 522'si devletteki görevini bıraktı. Mühendislerin en fazla işten ayrıldığı kamu kurumu ise Devlet Su İşleri oldu.

Dünyanın en yoğun limanları arasında olan Atatürk Havalimanı hizmet kalitesinde geriye düşerken, THY ise kalite sıralamasında 18’inci sıradan 31’inciliğe kadar geriledi.