'Erdoğan'a aleni sansür uyguladılar'

Eski Milletvekili Feyzi İşbaşaran Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beyaz Saray'da Trump ile görüşmesini değerlendirdi.

ARTI GERÇEK - Eski AKP Milletvekillerinden Feyzi İşbaşaran, Beyaz Saray'da gerçekleşen Trump ve Erdoğan görüşmesinin hazırlanış sürecinde yer alan detayları değerlendirerek, "Erdoğan'a aleni sansür uyguladılar" dedi. 

Başaran, Twitter adresi üzerinden yaptığı analizlerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretini yorumlayarak, "Çok Cumhurbaşkanı, başbakan gördük. Özal'la da yakın çalıştım. Siyasette tek demokrat siyasetçi tanıdım. O da rahmetli Erdal İnönü. ABD Başkan'ı ile görüşen liderler, prensip / nezaketen basına ne söyleyeceklerini birbirine önceden söylerler. Erdoğan'a uygulanan sansür! Beyaz Saray'dan Erdoğan'a 'Yazılı metnin dışına çıkma, gazetecilerden soru almak yok, gazetecilere cevap vermek yok' görülmemiş sansür!" diyerek Beyaz Saray'da gerçekleşen görüşme hakkında detaylara değindi. 

Feyzi İşbaşaran, ABD Başkanı Trump ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinin detaylarını Twitter'dan yorumladı: 

1) Erdoğan/Trump görüşmesinin detayları belli oldu, şimdi bu görüşmeyi yorumluyalım. Aslında, görüşmeden öce böyle olacağını yazmıştım.

2) BeyazSaray'a : 'Alo Başkan Amerika'ya geliyorum, müsaitsen bir kahve içelim' diye gidemezsiniz. ABD Başkanı ile görüşme aylar önceden

3) ABD Başkanı ile ne görüşeceğinizi, problemleri önceden yazarsınız, heyetler konular üzerinde karşılıklı aylarca müzakere eder.

4) Üzerine uzlaşılan konular karşılıklı olarak teyit edilir. Uzlaşmaya varılamayan konular masadan kaldırılır.

5) ABD Başkanı randevu verdikten sonra, ön heyetler karşılıklı metinler hazırlar ve bu metinlere noktasına, virgülüne kadar sadık kalınır.

"TRUMP GÖRÜŞMEK İSTEMEDİ!"

6) BeyazSaray, Erdoğan/Trump görüşmesinde bugüne kadar görülmemiş bir yöntem uyguladı. Erdoğan'a aleni sansür uyguladılar.

7) Aylarca süren ön görüşmelerde, Erdoğan/Trump arasında hiç bir konuda anlaşma sağlanamadı. Obama'dan kalan siyaset sürdürüldü.

8) Erdoğan, Trump seçildiğinden beri randevu istiyordu. Trump hiç görüşmeden yana değildi, çünkü Trump'ın hesabında Erdoğan yoktu.

9) Trump yönetimi ve Erdoğan arasında aylarca süren ön görüşmelerde hiç bir konuda anlaşma sağlanamadı. Bu durumda, gitmemek gerekirdi.

"GELMESEN İYİ OLUR!"

10) Erdoğan, Trump ile görüşmede çok ısrar edince randevu önce 'Dakikalara sınırlı' verildi. Yani, 'gelmesen iyi olu'r der gibi.

11) Erdoğan, Trump ile görüşmesinde konuşacağı konuların tamamında olumsuz cevap alacağını bilerek gitti. Bu görüşmeye ihtiyacı vardı. 

12) Trump/BeyazSaray, bununla yetinmedi.Konuşacağı metni görmek ve metne bağlı kalınmasını istedi. Basın toplantısında soru almak yasaklandı 

"HERŞEY ÖNCEDEN HAZIRDI"

13) Erdoğan, BeyazSaray'dan içeri girdi, 22 Dakika sonra Trump ile basının önüne çıktığında ne konuşacağı cebinde hazırdı.Trump'ın da tabi.

14) Yani, Erdoğan/Trump basın toplantısında okudukları metinler, içeride konuşulanlar değildi. Metin bir gün önceden onaylandı.

15) BeyazSaray, Erdoğan'a bir sansür daha koydu. Hazır yazılı metni okuyacaksınız ve basının sorularına cevap vermeyeceksiniz.

16) Erdoğan, BeyazSaray'ın kurallarına harfiyen uydu. Soru sorulmasına ve cevap verilmesine izin verilmedi. Trump, sadece bir soruya cevap.

17) BeyazSaray'da Başkan, konuğuna değer veriyor ve güveniyorsa,Rose Garden'de Show yaptırır.Rose Garden'deki basın toplantısı sorulara açık

18) BeyazSaray, Erdoğan/Trump'ın basın toplantısını (Basın toplantısı da sayılmaz) küçük kapalı bir salona hapsetti. Yani tam sansür.

19) Erdoğan'ın ABD Seyahati öncesi, basında tanıtım/haber için lobi şirketlerine milyon dolarlar ödendi. Erdoğan, bunu da yapamadı.

20) Türkiye gibi ülke liderleri, ABD Ziyaretlerinde haber olabilmek için lobi şirketlerine para ödemesi normal. Başka türlü haber olmuyor.

21) Erdoğan isteseydi, CNN İNT. Ve bazı gazetelerin genel yayın müdürleri, önemli gazetecilerle yemekli toplantılar ayarlanabilirdi.

22) Mesela, CNN İNT. 'te 20 Dakikalık bir canlı yayın düzenlenebilinirdi. Parayı verirseniz CNN.İNT Bu programı yapardı.

23) Anladığım kadarıyla, Amerikan tv'lerine ve basınına konuşmamakta da BeyazSaray ile bir mutabakata varılmış. Bu, hiç hoş olmadı!

"TÜRKİYE'DE HERŞEY KÖTÜYE GİDİYOR!"

24) Tüm bunları bilerek, Erdoğan BeyazSaray'a neden gitti? Çünkü, Erdoğan Avrupa'da dışlandı. Türkiye'de her şey kötüye gidiyor.

25) Erdoğan, son 4 Yıldır S.Arabistan, Katar, Pakistan, bazı Afrika diktatörlükleri ve son 1 Yıldır Rusya'nın dışında bir yere gidemyor.

26) #Gezi , 17/25 Rüşvet-Yolsuzluk, En güçlü olduğu zamanda darbe yemek, insan hakları ihlalleri, huhuksuzluk, basına ağır sansür vs.

27) Erdoğan'ın Türkiye'ye bu yaşattıkları yetmiyormuş gibi, bir de Türkiye'yi Suriye gibi bir belaya bulaştırdı. 3-4 Milyon göçmenle perişan

28) Erdoğan, kendi kendisini hapsettiği bu çemberden çıkmak için bir ABD Desteğine acil ihtiyacı vardı. Maalesef,orda da aradığını bulamadı

29) Türkiye/Erdoğan'ın uluslararası imajı o kadar kötü ki, hiç bir AB Ülkesi, Amerika bu fotoğrafta yer almak istemiyor.

30) Erdoğan, dışarıda itibar aramak yerine Türkiye'de demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğünü cesaretle savunmalı ve uygulamalı. 

31) Daha çok baskı, daha çok insan hakları ihlali, hukuksuzluk, sansür, yolsuzluk, çürümüşlük darbelere çare değil.Daha çok darbe demektir!

32) Sonuç itibari ile;Erdoğan'ın BeyazSaray ziyareti, Trump ile zoraki bir fotoğraf çektirmekte ibaret kaldı. Yani, derde deva görüşme değil