Erdoğan'ı 'uçuran soruyu' kimin sorduğu anlaşıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın medya yöneticilerine verdiği iftarda, 'Bu soru beni uçuruyor' dediği soruyu soran kişinin kimliğini gazeteci Vahap Munyar açıkladı.


HABER MERKEZİ -Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın medya yöneticileriyle yaptığı iftarda  "Bu soru beni uçuruyor" dediği soruyu kimin sorduğu ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan iftar programında yaptığı konuşmada "Bugün bir vatandaş benimle görüşmeye geldi. Bir fabrika satın almış. 3.5 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyormuş. Bana, “Yeni fabrikamızın açılışını siz yapar mısınız?” diye sordu. Tabi, bu soru beni uçuruyor" demişti.

ERDOĞAN'I UÇURAN SORU İBRAHİM ERDEMOĞLU'NDAN GELDİ

Hürriyet yazarı Vahap Munyar, o soruyu soran kişinin kimliğini bugünkü köşe yazısına taşıdı.
İftar programı sonrası Cumhurbaşkanı'na söz konusu ismi sorduğunu söyleyen Munyar, "Senden önce Sabah'ın yazarı Şelale Kadak da beni çok sıkıştırdı. Şimdi adını vermem doğru olmaz. Erken duyurmuş olmayalım, önüne pürüz çıkmasın" yanıtını aldığını yazdı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) genel kuruluna katıldığını hatırlatan Munyar, genel kurula katılan işadamlarını yoklayarak Erdoğan’ın sözünü ettiği yatırımcının Sasa Polyester'in çoğunluk hisselerini Sabancı Holding'ten satın alan Erdemoğlu Holding'in sahibi İbrahim Erdem olduğunu açıkladı.

DEVLET TEŞVİKERİNDEN YARARLANMAK İÇİN HAZIRLIK YAPIYOR

Vahap Munyar kaleme aldığı olayın devamında yaşananları şöyle aktardı:
"Saat 23.30'da Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu'na mesaj gönderip, sorularımı art arda sıraladım. Erdemoğlu, mesajla yanıt vermek yerine aradı: 'Sasa Polyester'in kullandığı ana hammadde PTA, MEG ve Polimer üretmek üzere büyük bir yatırım planlıyoruz. Biliyorsunuz Sasa, halka açık bir şirket. O nedenle yatırımla ilgili olarak Kamu Aydınlatma Platformu'na bazı açıklamalar yapmıştık."
Erdemoğlu Holding'in, proje bazlı devlet yardımı teşviklerinden yararlanmak için hazırlıklarını sürdürdüğünü vurgulayan Munyar, holdingin 2.9 milyon metrekarelik yatırım arsası için Ekonomi Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı ile görüştüğünü belirtti.Vahap Munyar, İbrahim Erdemoğlu'nun  büyüme hikayesini şöyle anlattı: 
"Üretim merkezi Gaziantep’te bulunan Merinos Halı’yla tanınan Erdemoğlu Holding, Sasa’nın yüzde 51’ini 102 milyon dolara 2015 yılı başında satın aldı. Halka açık olan şirketteki hisse oranı Mayıs 2016’da yüzde 84.8’e çıktı. Böylece Erdemoğlu Holding’in Sasa’ya yatırdığı para 200 milyon dolara yükseldi. Sasa’yı büyütmek üzere 200 milyon dolarlık yatırıma başlayan İbrahim Erdemoğlu, şirketin cirosunun 2019’da 1 milyar dolara ulaşmasını hedefliyor."