Erdoğan, protestoculara saldıran korumalarını seyretti

Cumhurbaşkanı'nın Washington Büyükelçiliği'ne girişi esnasında kendisini protesto eden göstericilere saldıran korumalarını seyrettiği görüntüler, Voa News tarafından yayınladı.

HABER MERKEZİ - Washington'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı protesto ederken korumalarının ve Büyükelçilik görevlileri tarafından karşı gösteri için çağrıldığı iddia edilen AKP'li ve mililyetçi göstericilerin saldırısına uğraması ile ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı.

Amerika'nın Sesi (Voa News) logosuyla yayınlanan yeni görüntülerde, Erdoğan'ın korumaları ile AKP'liler göstericilere tekme tokat vururken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaşananları bir müddet seyrettiği, daha sonra Büyükelçilik binasına girdiği görülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumalarının Washington Büyükelçiliği önünde yapılan protesto gösterisine saldırmaları, ABD'li senatörler başta olmak üzere birçok yetkili tarafından da tepkiyle karşılanmış, Türkiye'nin özür dilemesi ve yaşananlardan sorumlu olduğu gerekçesiyle Türkiye Büyükelçisi'nin istenmeyen adam ilan edilmesi istenmişti.

BÜYÜKELÇİ, ABD DIŞİŞLERİNE ÇAĞRILDI

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın Salı günü Büyükelçilik Konutu önünde yaşanan olayların ardından Çarşamba günü Dışişleri’ne çağrıldığını söyledi.

Amerika’nın Sesi’ne bilgi veren yetkili, Kılıç’ın, bakanlıkta Siyasi İlişkilerden Sorumlu Müsteşar Thomas Shannon’la görüştüğünü belirtti.

DIŞİŞLERİN'DEN MCGURK'A DESTEK

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert yazılı bir açıklama yayınladı. Amerika'nın Sesi Kürtçe Bölümü'nün internet sayfasında yayınlanan habere göre açıklamada hem ABD Dışişleri Bakanı Rex Tellerson'un, hem de Beyaz Saray'ın ABD'nin IŞİD karşıtı koalisyonda özel temsilciliği görevini yürüten Bret McGurk'u güçlü bir biçimde destekledikleri bilgisine yer veriliyor.

Bret McGurk'un IŞİD karşıtı mücadelede önemli görevler üstlendiği belirtilen açıklamada, Irak ve Suriye'de IŞİD'in geriletilmesinde Bret McGurk'un yadsınamaz bir payının olduğuna dikkat çekiliyor.

Yazılı açıklamada ayrıca Türkiye'nin ABD ile NATO müteffiki olduğu da hatırlatılarak güvenlik konusundaki endişelerinin önemsendiğine vurgu yapılıyor.

Nauert'in, IŞİD'e karşı Rakka'da yürütülen mücadeleye de değindiği açıklamasında IŞİD karşıtları arasında koordinasyonun güçlü olmasının önemine de dikkat çekiliyor.

ÇAVUŞOĞLU MCGURK'UN GÖREVDEN ALINMASINI İSTEMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV televizyonunda katıldığı  canlı yayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretini değerlendirmiş, ardından ABD'nin öncülüğünü yaptığı IŞİD'e karşı uluslararası koalisyondaki özel temsilcisi Brett McGurk'ün PYD ve PKK'ya yakınlığı nedeniyle görevinden alınması gerektiğini ifade etmişti.