Faizlerde ani yükseliş en büyük tehdit

IMF eski Başekonomisti, Harvard Profesörü Ken Rogoff, faizlerde ani bir yükselişin global ekonomi için en büyük tehdit olacağı konusunda uyardı.

EKONOMİ - Fed eski Guvernörü ve IMF eski Başekonomisti, Harvard Profesörü Ken Rogoff, faizlerde ani bir yükselişin global ekonomi için en büyük tehdit olacağı konusunda uyardı.

Bir dönemin çok konuşulan ekonomisti Rogoff, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Finansal kriz sonrasında faiz oranlarının birçok ülkede tarihi diplerde tutulması yatırımcıları borçlanmaya ve harcamaya cesaretlendirdi. Eğer faiz oranlarını hızla yukarı itecek bir durum ortaya çıkar ise, borç yükünün yüksek olduğu yerlerde yumuşakkarınların ortaya çıkmaya başladığını görürüz" dedi.

Rogoff, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin ekonomi politikalarını da risk olarak değerlendirdi. Rogoff, daha önce en büyük tehditi Çin olarak görüyordu. Son dönemde Çin'e yönelik beklentiler ise iyimserleşiyor.

Kenneth Rogoff halen Harvard Üniversitesi'nde profesör. Geçmişte Fed guvernörlerinden biriydi. Rogoff ve Joseph Stiglitz arasındaki tartışma halen iktisat dünyasında tartışılıyor.