FBI, Türkiye'nin ABD'deki lobicisini takipteymiş

FBI'ın, Trump'ın görevden aldığı ve Türkiye adına lobi faaliyetleri yürüten Mike Flynn ile ona para aktardığı belirtilen iş adamı arasındaki trafiği uzun süredir izlediği ortaya çıktı

DÜNYA- Türkiye'nin de lobi faaliyetleri yürütmek için tuttuğu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanıyken kovduğu Mike Flynn skandalı ile ilgili her geçen gün yeni gelişmeler ortaya dökülüyor.

Flynn'ın Türkiye'deki bağlantısı olan ve ödemeleri üzerinden aldığı iddia edilen iş adamı Ekim Altpekin ile Flynn arasındaki para transferlerinin ve görüşmelerin FBI tarafından takip edildiği ortaya çıktı. 

Skandalın diğer boyunda ise, Trump'ın daha önce Flynn'ın Türkiye bağlantılarını bilmediğini söylemesine rağmen Adalet Bakanlığı tarafından bu bağlantı konusunda uyarıldığı gerçeği var.

Washingtonhattı'nın haberine göre, Adalet Bakanlığı'nın Flynn hakkında FBI tarafından soruşturma yürütüldüğü bilgisini Trump'la paylaşmasına rağmen, Trump Flynn'ı danışmanı olarak atadı ve daha sonra bu bilginin kendisiyle paylaşıldığını inkar etti. 

Flynn-Alptekin Arasındaki Tüm İletişim Teslim Edilecek

Flynn ile ilgili yapılan soruşturmada Flynn’in ”bütün kayıtları, araştırmaları, kontratları, banka faturaları ve iletişimleri” nin teslim edilmesi isteniyor. Bunun içinde Flynn Intel Group belgeleri de var.

Mahkeme davetiyesi (subpoena), NYT’ye göre, Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Ekim Alptekin’in Flynn’e yaptığı ödemelerle ilgili ve diğer iletişimlerini de talep ediyor. Yani Alptekin’in sadece Flynn’e yaptığı ödemeler değil, Flynn ile ilgili bütün iletişimlerin de teslim edilmesi gerekiyor. NYT’nin gördüğü ‘mahkeme davetiyesine’ göre -ki bu davetiye uymak ‘mecburi’, bu iletişimlerde neler olduğu soruşturmanın kapsamı dahilinde olacağı görülüyor.

İletişimin içine email, telefon ve diğer türlerin de olduğu anlaşılıyor.

Yine NYT’nin haberine göre soruşturmanın merkezi Flynn’in Alptekin’in Türk şirketi ve Türk hükümeti için yaptığı lobicilik. Soruşturma, önceki tahminlerin aksine Rus bağları değil, Türk lobi bağları ile başlatılmış, bir başka ifadeyle.