Fransız fotoğrafçı için ortak çağrı

Türkiye'de gözaltına alınan Mathias Depardon’un serbest bırakılması istendi.

HABER MERKEZİ - Hala gözaltında tutulan Fransız fotoğrafçı için ortak açıklama; Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü  (RSF), Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Belçika Profesyonel Gazeteciler Derneği (AJP) ve 19 medya kuruluşu tarafından yapıldı. 

Kuruluşların arasında Liberation, Humanité, Le Figaro, Express, Le Monde, Der Spiegeli, National Geographic ve The Sunday Times Magazine de var.

Türkiye'deki yetkililere çağrıda bulunan gazeteci örgütleri ve medya kuruluşları, Depardon’un derhal serbest bırakılmasını istedi. 

37 yaşındaki Fransız fotoğrafçı beş yıldır Türkiye’de bulunuyor. Depardon, sosyal medyada 'PKK propagandası yapmakla' suçlanıyor.

Konuya dair Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) de, “Yetkililerin Mathias Depardon’u tutuklamak için hiçbir gerekçesi yoktur. Hakkında bir hafta önce sınırdışı kararı verilmesine rağmen gözaltı süresinin uzatılması anlaşılmaz olduğu kadar kabul edilemezdir” dedi.

Türkiye’de yaşayan Fransız gazeteci Mathias Depardon, 8 Mayıs Pazartesi günü Batman’ın Hasankeyf ilçesinde fotoğraf çekimi yaptığı sırada yanında tercümanıyla birlikte gözaltına alınmıştı.

Depardon hakkında sınır dışı kararı verilmesine rağmen 10 gündür tek kişilik bir hücrede tutulduğu belirtiliyor.

T24'te yer alan habere göre, Depardon'un avukatı Emine Şeker, gazeteci Depardon’un Hasankeyf’te “karakolun fotoğrafını çektiği” iddiasıyla gözaltına alındığını ancak daha sonra sosyal medya hesabındaki fotoğraflar gerekçe gösterilerek “örgüt propagandasından” işlem yapıldığını söylüyor.

Şeker, bu süreçte Mathias Depardon ile görüştüğünü belirterek “Sınır dışı kararı alındığı için hemen gönderilmek istediğini” ifade ediyor.

Fransız gazetecinin gözaltına alındıktan sonra verilen sınır dışı kararı dışında hiçbir işlem yapılmadığını belirten avukat Şeker, “Ankara’da yapılan bazı yazışmaların cevaplanmasını beklediklerini söylüyorlar” diyor.

Oğuzeli ilçesindeki Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan Depardon’un avukatları sınır dışı işleminin iptali için de başvuruda bulundu.