Bin 82 haberde, 2 bin 466 nefret söylemi tespit edildiArtı Gerçek

Hrant Dink Vakfı’nın 4 ayda bir yayınladığı 'Medyada Nefret Söylemi' raporuna göre; Mayıs-Ağustos döneminde en çok Yahudiler, Suriyeliler ve Yunanlar hedef alındı.

Fatma YÖRÜR


ARTI GERÇEK - Hrant Dink Vakfı, nefret söylemi raporunu yayınladı. Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi araştırmasının 2017 yılı Mayıs, Haziran,Temmuz, Ağustos aylarını kapsayan dört aylık döneminde ulusal, etnik ve dini grupları hedef alan 1,082 köşe yazısı ve haber tespit edildi.

62 yayında, birden fazla gruba yönelik farklı kategorilerde nefret söylemi üretildiği için bu yazılar ele aldıkları grup/kategori sayısınca incelenerek 1.910 yazı ele alındı.

İncelenen tüm yazılarda 48 farklı grup hakkında 2.466 adet nefret söylemi içeriği tespit edildi.SURİYELİ KADIN GÖÇMENLER HEDEFTE

Rapora göre hakkında en çok nefret söylemi üretilen 15 grup içinde Yahudiler, Suriyeliler ve Yunanlılar öne çıkıyor. Suriyeli göçmenler medyada sistematik olarak cinayet, hırsızlık, taciz gibi kriminal olaylarla anılıyor.

Güvenlik sorunları, olumsuz ekonomik göstergeler ve işsizliğin sorumluları olarak gösterilen Suriyeli göçmenler, Türkiye’nin demografik yapısına yönelik bir tehdit olarak ve genel olarak ve gerginlik sebebi olarak gösteriliyor. Özellikle Suriyeli kadın göçmenler, aileye ve topluma yönelik bir tehdit olarak sunuluyor.Rapora göre, nefret söyleminin yoğunlaştığı gündem maddelerinde öne çıkanlar:

- 15 Mayıs 2017, Türkiye ve Almanya arasında başlayan diplomatik kriz

- 5 Haziran 2017, Körfez ülkelerinin Katar ile yaşadığı diplomatik kriz

- 27 Haziran 2017, Hollanda Temyiz Mahkemesi’nin Srebrenitsa Katliamı’na dair kararı

- 28 Haziran 2017, Cenevre’de düzenlenen Kıbrıs konferansı

- Temmuz, İsrail-Filistin çatışmaları

- 3 Temmuz 2017, Türkiye ve Yunanistan arasında başlayan ‘gemi krizi’

- 11 Temmuz 2017, Srebrenitsa Katliamı’nın yıl dönümü

- Ağustos, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik saldırılar

- 30 Ağustos 2017 Zafer Bayramı