100. günde 15 kentten Leyla Güven'e doğru yürüyüşArtı Gerçek

HDP, 15 Şubat’ta 15 bölge kentinden Diyarbakır’a yürüyüş düzenleyecek.


HDP, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 94 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven ile cezaevlerindeki tutuklularca sürdürülen açlık grevi eylemlerine destek amacıyla yeni bir eylem kararı aldı. 
 
Bu zamana kadar Diyarbakır, İstanbul ve Mersin’de açlık grevlerine dair mitingler düzenleyen HDP, yine Diyarbakır’da milletvekillerinin yer aldığı 10 günlük Nöbet Eylemi organize etmişti. Ancak hükümetin bu zamana kadar atmaması nedeniyle HDP, destek eylemlerini sürdürme kararı alındı. 

15 KENTTEN DİYARBAKIR’DA YÜRÜNECEK
 
Leyla Güven’in açlık grevinin 100’üncü günü olan 15 Şubat’ta Diyarbakır’da olunacak şekilde bölgedeki 15 farklı kentten yürüyüşler düzenleyecek. Bu konuda hazırlanan genelge, partili milletvekillerine, Parti Meclisi (PM) üyelerine, il ve ilçe eş başkanlıklarının yanı sıra kadın ve gençlik meclislerine gönderildi.
 
GÜVEN’İN EVİNİN ÖNÜNDE SON BULACAK
 
Hakkari, Van, Kars, Iğdır, Bitlis, Ağrı, Muş, Şırnak, Mardin, Siirt, Batman, Dersim, Bingöl, Antep ve Urfa’dan olmak üzere 7 ayrı koldan gerçekleştirilecek yürüyüşler, 15 Şubat günü saat 12.00’de Leyla Güven’in Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinin Bağcılar Mahallesi’nde bulunan evinin önünde yapılacak kitlesel açıklama ile sona erecek.
 
‘100. GÜNDE LEYLA’YA, TECRİDİ KIRMAYA’
 
Yürüyüşlerde yine Leyla Güven’in eyleminin 100’üncü günü dolayısıyla üzerinde Leyla Güven’in fotoğrafı ve “100. Günde Leyla’ya, Tecridi Kırmaya’’ sloganın yer aldığı önlükler giyilecek. (Mezopotamya Ajansı)