12 saat çalışan çocuk işçi 30 TL alıyorArtı Gerçek

Mersin'de kayıt dışı faaliyet gösteren tekstil atölyelerinde yaşları 12 ile 18 arası çocuk işçi kaynıyor.


HABER MERKEZİ- Mersin'de sayıları giderek artan  kayıt dışı işçi çalıştıran tekstil atölyelerinde çocuk işçiler günde en az 12 saat karşılığında 30 TL ücret alıyor. Atölyede çalışan 14 yaşındaki çocuk işçi, büyüklerle aynı işi yaptıklarını ancak düşük ücret aldıklarını söyledi. 

‘ÇALIŞMAYA MECBURUM’
 
Sabahın erken saatlerinde işe başladıklarını ve en az 12 saat çalıştırıldıklarını dile getiren çocuklar, yoksul olduklarından dolayı çalışmaya mecbur olduklarını belirtiyor. İsmini vermek istemeyen bir çocuk işçi, "Ben 12 yaşındayım. Günlük 12 saat çalışıyorum 30 TL veriyorlar. Yetişkinlerle aynı işleri yapıyoruz ama onların aldığı ücretin yarısını alıyoruz. Ailemin durumu olmadığı için çalışıyorum. Bazen işten çıktığımda hava kararmış oluyor. Tekstil işi çocuklar için zor bir iştir. Çok yoruluyoruz ama mecburuz çalışamaya. Ben diğer çocuklar gibi okula gidip boş zamanlar oynamak isterim ama olmuyor” diye konuştu. 
 
'KARDEŞLERİM OKUSUN'
 
Mezapotamya haber ajansında yer alan haberde, bir başka çocuk işçi de “14 yaşındayım. Babam tarla işlerinde çalışıyor. Benden büyük kimse olmadığı için çalışıyorum. 3 kardeşim var. Ben çalıştığım için onlar okula gidebiliyorlar. Ben okuyamıyorum bari onlar okusun. Evin yükünü taşımak ağır bir yüktür. Burada 15 çocuk 25 kişi çalışıyoruz. Büyüklerle aynı saatte ve aynı işleri yapmamıza rağmen onlar bizden daha çok alıyorlar” diye konuştu. 
 
'TEKSTİL DE EN FAZLA ÇOCUKLAR ÇALIŞTIRILIYOR'
 
Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev -Tekstil) Çukurova Temsilcisi Ahmet Subaşı, çocukların çalışma ortamına dikkat çekerek, sağlıkları açısın çok tehlikeli olduğunu söyledi. Çocukların sıklıkla hastalandığını sözlerine ekleyen Subaşı, çocuk işçi ölümlerinde de artış olduğunu ifade etti. Çocuklar ucuz işgücü olarak görüldüğü için özelikle tekstil sektöründe çok çalıştırıldıklarını sözlerine ekleyen Subaşı, çocukların ağır işler dahil her kademede görevlendirildiğini belirtti.