Erdoğan, '2018 Kültür Ödülünü' Üsküdar Musiki Cemiyeti'ne verdiArtı Gerçek

'2018 Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri', Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti ve Ara Güler Müzesi'ne verildi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda '2018 Yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri' töreninde konuştu.

"Geçtiğimiz 16 yıla baktığımda kültür-sanat alanında yeteri kadar mesafe kat edemediğimizden dolayı hep hayıflanırım" sözleriyle konuşmasına başlayan Erdoğan,  kültür ve sanatı "En az terörle mücadele, dış politika gibi önemli bir beka meselesi olarak görüyorum" dedi.

Kültür ve sanata önem veren devletlerin tarihin sayfalarına sadece kazandıkları itibarla değil kadim bir medeniyet olarak da kaydedildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletler için bazen diplomasi, askeri güç, ekonomik güçle kazanılamayacak başarılar, bir müzik, edebiyat, sinema eseriyle kazanılmaktadır. Bize göre bu topraklardaki birlik, beraberlik ve muhabbetin gerisinde kültür ve sanat alanındaki eşsiz zenginliğimiz bulunuyor. Malvarlığımızı korumak ve geleceğe taşımak için kültür ve sanata ihtiyacımız var.  Bizim sanatımızda mimari eserimiz sadece mimari eser değil, taştan ahşaptan daha fazladır. Hangi sanat dalında olursa olsun devletimize düşen nitelikli üretimi sağlamaktır. Bir toplumda sanat ve edebiyat felç olmuşsa o toplumda ortak değerlerin üretilmesi ve yaşatılması zordur" ifadelerinde bulundu.

SANATA ÖNEM VERDİKLERİNİ SÖYLERKEN 16 YILDA HİÇ MESAFE ALAMADIKLARINI İTİRAF ETTİ

Hükümetleri döneminde kültür sanat alanına özel önem verdiklerini iddia eden Erdoğan, iktidarda bulundukları 16 yılda kültür ve sanat alanında yeteri kadar mesafe kat edemediklerini de itiraf etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından 2018 Yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri'nin, Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti ve Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) Ara Güler Müzesi olduğunu açıkladı. (KÜLTÜR-SANAT SERVİSİ)