'2018 Saray’ın yıkılacağı direniş yılı olacak'Artı Gerçek

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, AKP-MHP ittifakına tepki gösterdi ‘Biz de demokrasi güçlerini bir araya getirmekle görevliyiz’ dedi

HABER MERKEZİ - Kongre hazırlık konferansına katılan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, "7 Haziran'dan bu yana tüm çabaları bunun içindi. Topyekun saldırılar karşısında topyekûn direniş ortaya koyduk. 2017 böyle geçti. 2018 Saray'ın yıkılacağı büyük bir direnişi ortaya koyacağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 11 Şubat’ta Ankara Arena’da yapacağı 3’üncü Olağan Kongresi hazırlıkları kapsamında Marmara Bölge Konferansı’nı düzenledi.

İstanbul Şişli ilçesinde bulunan Labella Teras'ta düzenlenen konferansa, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, çok sayıda milletvekili, Marmara Bölgesi'nde bulunan il ve ilçe yöneticileri katıldı. "Dünden yarına aynı kararlılıkla geçmişten geleceğe aynı cesaretle" ve "Özgürlük, eşitlik, barış, adalet ve demokratik yaşam" pankartlarının asıldığı konferansın açılış konuşmasını Kemalbay yaptı.

'GÜÇLERİ BİZE YETMEZ'

Konuşmasına Demirtaş'ın cezaevinde yazdığı bir şiiriyle başlayan Kemalbay, Demirtaş'ın 434 gün sonra dün duruşma salonuna getirilmesini hatırlattı ve "434 gün sonra ilk defa elini sıkabildik. AKP-Saray rejimi en çok korktuğu siyasi rakibini yok etmek. Onun için elinden geleni yapıyor. Biz de bu saldırılar karşısında direniyoruz. Dünde bu direnişi ortaya koyduk. Onların gücü bize yetmez " dedi.

AKP- Erdoğan iktidarının OHAL ve KHK'lerle ayakta durduğunu vurgulayan Kemalbay, "Bir de sarıldığı başka bir şey var. Erdoğan-Bahçeli sarılmasıdır. İkisini de darbeler besledi. Birini 80 darbesi, diğerini 28 Şubat darbesi besledi. Bu ülkenin bütün varlıklarının yağmalanması için birbirlerine sarıldılar. Biz de demokrasi güçlerini bir araya getirmek, halk düşmanlarının iş birliğine karşı demokrasiyi yükseltmekle görevliyiz" diye konuştu.

'HEVESİNİZ KURSAĞINIZDA KALACAK'

"HDP'nin içinde bölünme var" iddialarına da yanıt veren Serpil Kemalbay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Elleriniz kursağınızda kalacak. Biz halkların partisiyiz. Halkların bahçesi olan bu ülkede birlikte yaşayacağız. Ve asla bundan geri adım atmayacağız. 'Vurduk mu oturturuz' diyorsunuz ama bu politikanız sadece bir retoriktir. Siz artık varlığınızı sürdüremezsiniz. Çünkü HDP var, Demirtaş, Yüksekdağ ve bizler varız, milyonlar var."

Kemalbay'ın konuşmasının ardından konferans, basına kapalı olarak devam ediyor. (Mezopotamya Ajansı)