27 taşeron işçi 7 aydır ücret alamıyorArtı Gerçek

27 işçi paralarını istedikleri için işten atıldıklarını iddia ettiler.


Evren DEMİRDAŞ


ARTI GERÇEK – Elazığ’da 27 tayeron işçisi 27 aydır ücret alamadıklarını iddia ediyor. 27 işçinin 180 bin lira alacağı olduğunu söyleyen seramik ustası Tuncay Bakır, “Toplam 180 bin lira alacağımız var. Hakkımızı aramamak ve onlara sorun olmamamız için bizleri işlerimizden ettiler” dedi.

“TOPLAM 180 BİN TL ALACAĞIMIZ VAR”

İzler firması bünyesinde Rönesans şirketinde seramik ustası olarak çalışan Tuncay Çaplı, konuyla ilgili şunları söyledi:

“27 işçi 7 aydır paralarımızı alamıyoruz. Çalıştığımız firmayla günlük 145 liradan anlaştık. Bu paradan 40 lirasını sigortamıza yatırıyor, geriye kalan 105 liramızı ise talebimize rağmen bizlere vermiyor. Belli bir süre bekledik. Sonuçta büyük bir şirket paralarımızı verir diyerek güvendik. Buna rağmen kalan ücretlerimizi bizlere vermediler. Hakkımız olan ücretleri istediğimizde ise bizleri işimizden attılar. İşimizden etmeleri bir yana özel güvenlik görevlileri kıyafetlerimizi ve inşaat malzemelerimizi almamıza bile izin vermediler. 27 işçi olarak toplam 180 bin TL alacağımız var. Şehir dışından gelen işçiler olarak Elazığ’da mağdur olduk. Gidecek yerimiz olmadığı için dışarıda yatmak zorunda kaldık. Bizler çoluk çocuklarımızın nafakasını çıkartmak için evimizi barkımızı terk edip buralara geldik. Bu Ramazan ayında bizleri ne hale getirdiler. Önümüz bayram çoluk çocuğumuzu nasıl giydireceğiz, ne yedirip ne içereceğiz hiç düşünmüyorlar. Ben geçen yıl nişanlandım bu sene düğünümü yapacağım. Böyle bir mağduriyet yaşattıkları için düğünümü nasıl yapacağım, kara kara düşünüyorum. Şu an Elazığ’da kalacak yerimiz yok. Bu mağduriyetimizin bir an önce son bulmasını istiyoruz.”