50. SİYAD ödülleri sahiplerini bulduArtı Gerçek

2018 SİYAD ödül töreninde Türkiye'nin içinden geçtiği zor dönem vurgulanarak, 'Umarız zamanın sabaha ulaşan en karanlık yerindeyizdir' denildi.


Fatma YÖRÜR


ARTI GERÇEK – Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) 2018 sinema ödülleri sahiplerini buldu. Ödül töreni   tiyatro ve sinema sanatçısı Nergis Öztürk’ün sunuculuğunda Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törende 50. SİYAD Ödülleri sahipleriyle buluştu. 

2017 yılında vizyona giren tüm yerli filmleri değerlendiren SİYAD üyeleri arasında yapılan oylama sonucunda belirlenen 50. SİYAD Ödülleri’nde En İyi Film başta olmak üzere dört dalda ödül kazanan Koca Dünya filmi yılın öne çıkan yapımı oldu. Reha Erdem’in yazıp-yönettiği Koca Dünya’yı üç ödülle Pelin Esmer’in yönettiği İşe Yarar Bir Şey ve iki ödülle Ceylan Özgün Özçelik’in ilk uzun metraj çalışması Kaygı izledi.

Gecede senarist-yönetmen Duygu Sağıroğlu ve oyuncu-şarkıcı Deniz Türkali’ye Onur Ödülü, film afişi ressamı İbrahim Enez’e Emek Ödülü takdim edildi. Törende ayrıca, Türkiye’de geçen yıl vizyona giren yabancı filmler arasından SİYAD üyelerinin oylarıyla En İyi Yabancı Film seçilen Yaşamın Kıyısında (Manchester by the Sea) filminin ithalatçısı Fabula Films’e de ödülü verildi.


50. SİYAD Ödülleri :

EN İYİ FİLM Koca Dünya

EN İYİ YÖNETMEN Reha Erdem - Koca Dünya

AHMET ULUÇAY EN İYİ İLK FİLM Ceylan Özgün Özçelik - Kaygı

EN İYİ SENARYO Barış Bıçakçı, Pelin Esmer - İşe Yarar Bir Şey

EN İYİ KADIN OYUNCU Başak Köklükaya - İşe Yarar Bir Şey

EN İYİ ERKEK OYUNCU Aytaç Uşun - Sarı Sıcak

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU Ayta Sözeri - Aile Arasında

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU Yiğit Özşener - İşe Yarar Bir Şey

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ Florent Herry - Koca Dünya

EN İYİ MÜZİK Ekin Fil - Kaygı

EN İYİ KURGU Reha Erdem - Koca Dünya

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ Naz Erayda – Buğday

GIO FANTASTİK SİNEMA ÖDÜLÜ Genco / Ali Kemal Çınar

EN İYİ UZUN METRAJ BELGESEL FİLM Blue / Serhat Ünver

EN İYİ KISA METRAJ BELGESEL FİLM Görünmez Duvarlarım / Nurbanu Asena

EN İYİ KISA FİLM Kötü Kız / Ayçe Kartal

EN İYİ YABANCI FİLM Yaşamın Kıyısında / Manchester by the Sea

SİYAD ONUR ÖDÜLÜ Duygu Sağıroğlu

SİYAD ONUR ÖDÜLÜ Deniz Türkali

SİYAD EMEK ÖDÜLÜ İbrahim Enez


DENİZ TÜRKALİ ONUR ÖDÜLÜNÜ KATLEDİLEN KADINLARA ADADI

Törende konuşan SİYAD Başkanı Prof. Dr. Zeynep Tül Akbal Süalp, ülkenin içinden geçtiği döneme işaret ederek, "20 bin iş cinayete, sayısız kadın cinayeti, çocuklara cinsel istismar vakaları. Bu noktalarda dünyada 3. sıradayız. Bu tablonun içinde sinemaya tutunan insanlarla birlikte burada olmak güzel. Umarız günşli sabahlara ulaşacağımız en karanlık noktadayızdır. Umarım aydınlığa ulaşır ve sözümüzü sinemaya bırakırız." dedi. 

Törende Onur Ödüllerinden birini alan Deniz Türkali, ödülünü kadınlara adayarak, "Kadın olmak hakkında ilk kızım sayesinde düşünmeye başladım. Sonra Aslı Göksel, Şirin Tekeli, Gülnur Savran, Fatmagül Berktay'a teşekkür ediyorum. Bu ödülü tacize, tecavüze uğramış, öldürülmüş tüm kadınlar için alıyorum." dedi. Türkali, kadınları anarken gözyaşlarına hakim olamadı.

En iyi kadın oyuncu ödülünü alan Başak Köklükaya: "Kapkaranlık günlerdeyiz. Son bir yılı çok bitkin ve yorgun geçirdim. Ödülümü yitip gidenlere armağan etmek istiyorum. Hiçbir güzellik içimize sinmeden geçip gidiyor. İnşallah güneş doğar ve bu güzel anları doyasıya yaşayabildiğimiz günler diliyorum."

En iyi yardımcı kadın oyuncunu alan Ayta Sözeri, "Beni görünür kılarak tüm öteki melekleri görünür kıldığınız için teşekkür ediyorum." dedi. Bir trans birey olarak bu ödülü almanın mutluluğunu yaşayan Sözeri, Artı Gerçek mikrofonlarına "Seneye de en iyi kadın ödülünü alacağım" dedi. 

İLGİLİ HABER: 2017 ÖDÜLLERİ