6 bin 500 lira maaşla, 27 gayrimenkul almışArtı Gerçek

AKP'li Çayırova Belediye Başkan Yardımcısı, belediye arazilerinden 15 gayrimenkul edindi, 6 bin 500 lira maaşla toplam 27 gayrimenkulü var.AKP'nin imardan sorumlu Çayırova Belediye Başkan Yardımcısı Refik Tartar, belediyeye ait arazi hisselerinden 15 gayrimenkul edindi. 27 gayrimenkulu olduğu ortaya çıkan Tartar’ın 6 bin 500 lira maaş almasına karşın 41 bin lira taksit ödediği belirlendi. Görevden alınan Tartar, "Birini sattım, diğerini aldım" dedi.

6 BİN 500 TL MAAŞLA 41 BİN LİRA TAKSİT ÖDÜYOR

Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, Kocaeli'nin Çayırova İlçesi'nde AKP'nin imardan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Refik Tartar'ın ilçenin rantı yüksek bölgesi Şekerpınar'da, belediyeye ait arazi hisselerinden 15 gayrimenkul edindiği ortaya çıktı. Tartar, 6 bin 500 lira maaş almasına karşın bu gayrimenkuller için aylık 41 bin lira taksit ödüyor. Tartar'ın, Bursa, Mersin ve Kocaeli'de toplam 27 gayrimenkulü olduğu da belirlendi. Olay ortaya çıkınca Tartar görevden alındı.

'BİRİNİ SATTIM DİĞERİNİ ALDIM'

Sözcü’ye konuşan Tartar, "Birini sattım, diğerini aldım, sattığımla taksitleri ödüyorum, gayri resmi hiçbir işlem yok. Belediye yıpranmasın diye görevden ayrıldım" dedi.

CHP Çayırova İlçe Başkanı Selahattin Kaya ise "Buna fırsat veren AKP'li Belediye Başkanı Şevki Demirci de görevden alınmalı ya da istifa etmeli. Bütün kararların altında onun imzası var" dedi.

MÜFETTİŞ RAPORU SOYLU'DA

İddialar üzerine 4 müfettiş inceleme yapıp dosyayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sundu. İncelemede, Tartar'ın Çayırova'nın yanı sıra Bursa Yenişehir, Mersin Erdemli ile Gebze, Karamürsel ve Derince'de de ev ve arsa olarak çok sayıda gayrimenkulü daha çıktı. Belgeleri açıklayıp müfettişlere de teslim eden CHP İlçe Başkanı Selahattin Kaya şu bilgileri verdi:

"Tüm iddialar tamamen resmi belgelere dayalı. 15 tanesi Şekerpınar dediğimiz 5'nci bölgede. Buradaki işlemler Tartar'ın denetiminde yapıldı."

AKP'Lİ BAŞKAN: YASADIŞI BİR ŞEY YOK

AKP'li Belediye Başkanı Şevki Demirci ise "Müfettişler geldi. Bilgileri verdik. Yasadışı bir şey yok. Uygulama yapılan yerde arsa almasını doğru bulmadığım için Tartar'ı görevden aldım. Ülke çapında aldığı yerleri de bizden önce almış. Mahkemeye bile gerek kalmadı" dedi.