7 YSK üyesi hakkında meslekten men başvurusuArtı Gerçek

CHP Konya eski Milletvekili Atilla Kart, İstanbul seçimlerinin iptal edilmesine 'evet' oyu veren 7 YSK üyesi hakkında Danıştay ve Yargıtay’a suç duyurusunda bulundu.


Eski CHP Konya eski Milletvekili Atilla Kart, İstanbul seçimlerinin iptal edilmesine “evet” oyu veren 7 Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyesi hakkında Danıştay ve Yargıtay’a suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

Twitter hesabından açıklama yapan Kart, “YSK’nın 7 üyesi hakkında, mesleğin onurunu bozan, mesleğe olan genel saygı ve güveni yok eden, görevini doğru ve tarafsız yapmadığı kanısını yaratan işlem ve ilişkilerinden dolayı, tarafımızdan Yargıtay ve Danıştay’a suç duyurusu yapılmıştır. 7 üye hakkında; 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 68/a,b,c maddeleri uyarınca, meslekten çıkarma cezasının uygulanması ve adli sürecin başlatılması talebinde bulunulmuştur. Kamuoyunun bilgilerine sunulur'' dedi.

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerden sonra İstanbul seçimlerinin iptaline yönelik iktidar partisi AKP'nin talebini değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu (YSK), sandık kurullarında memur olmayan kişilerin yer aldığı gerekçesiyle seçimi iptal ederek, 23 Haziran'da yapılmasına karar vermişti. (HABER MERKEZİ)