78’lilerden Erdoğan ve Bahçeli’ye tepki: Yeni mağduriyet yaratma girişimiArtı Gerçek

Erdoğan ve Bahçeli’nin 12 Eylül’ü ‘ülkücülere karşı yapılmış gibi’ gösterme gayretine karşı çıkan Devrimci 78’liler, 'Kimse çarpıtmaya uğraşmasın’ dedi.


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin 12 Eylül’ü “ülkücülere karşı yapılmış gibi” gösterme politikalarına karşı çıkan Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Cumhur Yavuz, “12 Eylül Türkiye soluna karşı yapılmıştır. Bu gerçeği kimse çarpıtmaya uğraşmasın, tarihi de yeniden yazmaya kalkmasın” dedi.

‘GERÇEĞİ KİMSE ÇARPITMASIN’

Yavuz, 12 Eylül sürecinde solcuların uğradığı işkence ve katliamları sıralayarak, tarihin çarpıtılmasına izin vermeyeceklerini vurguladı. Cumhuriyet’ten Hakan Dirik’in haberine göre Yavuz şunları kaydetti: “12 Eylül’ü sanki kendilerine karşı yapılmış gibi anlatmaları kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. O dönemde bazı sağ görüşlü insanlar da yargılandı ama bunlar geçmişte topluma karşı ağır suçlar işleyen, katliamlar yapan kişilerdi. Bahçelievler, İnciraltı, Maraş, Çorum, 16 Mart İstanbul Üniversitesi katliamlarını unutmadık. Bu yargılanan insanlar, hizmet ettikleri yerler tarafından terk edildikleri için mağdur olmuş olabilirler, ama gerçek şudur ki 12 Eylül Türkiye soluna karşı yapılmıştır. Zaten bu nedenle davanın üstü kapatılmıştır. Bu gerçeği kimse çarpıtmaya, tarihi de yeniden yazmaya kalkışmasın.”

‘AKP 12 EYLÜL’ÜN ÜZERİNİ ÖRTTÜ’

Yavuz, “Biz 12 Eylül darbecilerinin yargılanması için yıllarca çalışma yaptık. 12 Eylül’ün gardiyanından komutanına, danışma meclisinden tutun görev almış tüm asker, polis resmi suçluların yargılanmasını talep ettik. Ama bu iktidar döneminde 12 Eylül’ün üzeri örtüldü. Yargılama yalnızca 2 generale indirildi. Bunları unutmamız mümkün değil” değerlendirmesini yaptı. (HABER MERKEZİ)