AB: Afrin Harekatı insani durumu zorlaştırdıArtı Gerçek

AB Dışişleri Bakanlarının ortak metninde Türkiye'nin sert eleştiriler getirildi


HABER MERKEZİ - Avrupa Birliği’nden Afrin Harekatı nedeniyle Türkiye’ye bir eleştiri daha geldi.

Brüksel’de yapılan AB Dışişleri Konseyi toplantısında Suriye’de yaşananlar ele alındı. Toplantı sonunda kabul edilen ortak bildiride Afrin Harekatı nedeniyle Türkiye’ye yoğun eleştiriler dile getirildi.

Metinde "Türkiye'nin askeri harekatı, insani durumu daha zor hale getirdi, yerel halkın yer değiştirmesine neden oldu. AB, başta Türk ordusunun harekatının ardından Afrin'de olmak üzere, Suriye'nin kuzeybatısındaki insani durumun kötüye gitmesinden derin endişe duyuyor ve sivil kuruluşlar için güvenli, engelsiz ve hızlı erişim sağlanmasının gerekliliğinin altını çiziyor” denildi. 

BM’YE GÖRE 137 BİN KİŞİ GÖÇ ETTİ
Afrin Harekatı sırasında ve sonrasında yaşanan insan hakları ihlalleri daha önce de dünya kamuoyuna yansıdı. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre mart ayı sonu itibariyle Afrin’den yaklaşık 137 bin kişinin göç ettiği tahmin ediliyor. 

TSK ve ÖSO’nun kente girişi sonrasında da yaşana yağma görüntüleri uluslararası haber ajansları tarafında belgelenmişti. 

SİVİLLERE GIDA VE TIBBI YARDIM ENGELLENİYOR 
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) 8 Nisan’da yayınladığı bir raporda, Afrin’den kaçan sivillerin gıda, temiz su ve tıbbi yardıma erişiminin engellendiğini ve Afrin’de kalan sivillerin durumununsa yağmacılık ve tahribat nedeniyle daha da kötüleştiğini açıkladı. Raporda ayrıca sivillerin, yiyeceğin, temiz suyun ve tıbbi malzemelerin yetersiz olduğu bölgelerde sıkışmış durumda olduğu ve Suriye hükümetinin bu durumdan etkilenen sivillerin özgürce hareket etmelerine ve yardıma erişmelerine olanak sağlaması gerektiği belirtildi.