Abbas: Kudüs, Filistin'in ebedi başkentidirArtı Gerçek

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Trump'ın Kudüs kararını tanımadığını ve ABD'nin bu kararla barış görüşmelerindeki rolünü bitirdiğini söyledi.


HABER MERKEZİ- Filistin Devlet Başkanı Abbas, Batı Şeria'nın Ramallah Kenti'ndeki Devlet Başkanlığı Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararıyla ilgili değerlendirmede bulundu. 

REDDETTİ VE KINADI

Sputnik'in haberine göre Abbas,  "Bu planı reddediyor ve kınıyoruz. ABD'nin bu adımı, tüm barış çabalarını baltalamış ve barış görüşmelerinde ABD'nin rolünü bitirmiştir. Bu karar, ABD'nin aynı zamanda geçen zaman boyunca barış sürecini himaye etmek üzere oynadığı rolden de vazgeçtiğinin ilanıdır. Bu karar, Filistin'i Yahudilere yurt edindirme, işgal, ve etnik temizlik politikasını sürdürmesine teşvik amacı taşıyan bir mükafattır" dedi.

'FİLİSTİN DAVASI YOL AYRIMINDADIR'

Abbas, "ABD yönetiminin Kudüs ile ilgili planını ilan etmesinin ardından Filistin davamız bugün bir yol ayrımındadır. ABD yönetimi bu kararla, uluslararası ve ikili tüm kanun ve anlaşmalara karşı çıkmayı seçti. Ayrıca, uluslararası camianın üzerinde icma ettiği, çok yakın zamanda dünya devletlerinin ve uluslararası kuruluşların tüm tepkilerini görmezden gelmeyi tercih etti" ifadelerini kullandı.

'KUDÜS DİRENÇLİDİR'

Abbas, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün yakın zamanda 'acil' koduyla toplanacağını belirterek, "ABD Başkanı Trump'ın bu geceki kararı, Kudüs'ün gerçekliğini değiştirmeyecektir, İsrail'e de meşruiyet sağlamayacaktır. Kudüs, Arap, İslam ve Hristiyan kimliğiyle Filistin Devleti'nin ebedi başkenti olarak kalacaktır. Kudüs, herhangi bir değişim girişimine karşı dirençlidir" şeklinde konuştu.