ABD: Erken seçimin adil ve şeffaf yapılacağından endişeliyizArtı Gerçek

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, OHAL şartları altında seçime gidileceğini hatırlatarak, 'Olağanüstü hal döneminde, tamamen özgür, adil ve şeffaf bir seçim yapmak zor' dedi.


HABER MERKEZİ - ABD, Türkiye'de aniden alınan erken seçim kararından endişe duyulduğunu açıkladı. Seçime OHAL koşulları altında gitmenin özgür ve adil bir seçim ortamı sağlamayacağına vurgu yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "Türkiye'de yapılacak olan erken seçimlerin adil ve şeffaf bir biçimde yapılacağından endişeliyiz" dedi. 

Günlük basın brifinginde Türkiye'de 24 Haziran'da yapılacak erken seçimlerle ilgili bir soruyu yanıtlayan Nauert, öncelikle OHAL'in iki yıla yakın bir süredir yürürlükte olduğuna dikkati çekti.

Nauert, "Olağanüstü hal yürürlükteyken, Türk yasalarıyla ve ayrıca Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleriyle uyumlu bir tarzda, özgür, adil ve şeffaf bir seçim düzenlemek zor, bunun farkındayız" dedi.

Süreci çok yakından takip ettiklerini belirten Nauert, "Bu tür bir olağanüstü hal döneminde seçimleri düzenleme kabiliyetleri hakkında endişelerimiz var. Elbette özgür ve adil seçimler görmek isteriz, ama burada bir endişe var" dedi.