ABD'deki Zarrab davasında yeni gelişmeArtı Gerçek

30 gizli belgelerin kamuoyuna açıklanması talebi reddedildi.


ABD’de kara para aklama, bankacılık sahtekarlığı, dolandırıcılık gibi ağır suçlardan yargılanan Reza Zarrab davasında yeni bir gelişme yaşandı. New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Zarrab davasında, muhtelif zamanlarda dosyada yer alan yaklaşık 30 kadar gizlilik kaydı olan belgelerin kamuoyuna açıklanması talebi reddedildi.

Hakim Richard Berman, gizlilik kararının kaldırılmasını talep eden üç ayrı başvuru dilekçesini reddetti.

New York Times gazetesi muhabiri Benjamin Weisman ve Hürriyet gazetesi New York temsilcisi Razi Canikligil’in geçen yıl Eylül ayında mahkemeye ayrı yaptığı başvurular, hakim Berman tarafından açıklanmasında kamu yararı görmediği gerekçesiyle kabul edilmedi. Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine göre Zarrab davasına en son geçtiğimiz Şubat ayının 27’sinde dört ayrı yeni dosya gizlilik kaydıyla eklenmişti.

‘ZARRAB’I EBRU GÜNDEŞ İLE BİRLİKTE BİR OTELDE GÖRDÜM’

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Razi Caniklgil, geçtiğimiz Eylül ayında Reza Zarrab’ı eşi Ebru Gündeş ile birlikte bir otelde gördüğünü ve fotoğrafladığını belirterek, “Hakim Berman’a iki ayrı dilekçe yazdım. İlkinde gizlilik kararının kalkmasının kamu yararına olduğunu belirttim. İkinci dilekçede ise ilk dilekçedeki talebimin gerekçesini detaylarıyla anlattım. Tutuklu olduğu belirtilen Sarraf’ı, eşi Ebru Gündeş’le birlikte bir otelde yanlarında hiç bir federal güvenlik olmadan gördüğümü, fotoğrafladığımı ve konuyu haberleştirdiğimi belirterek, dava dosyasındaki gizlilik kararı olan dosyaların açıklanmasında kamu yararı olduğunu belirterek gizlilik kararının kaldırılmasını talep ettim. Verdiğim dilekçeden aylar sonra bugün dava dosyasına giren hakim kararına göre talebim kabul edilmedi” diye konuştu.

Zarrab davasını yakından takip eden Amerika’nın Sesi Türkçe New York muhabiri Can Kamiloğlu’nun, yaklaşık dört ay önce New York Güney Bölgesi Başsavcılığına, ‘Sarraf’ın cezaevinde olup olmadığı ve nerede olduğuna sorularının yer aldığı resmi başvurusu ise henüz cevaplanmadığı belirtildi.

Zarrab, Türkiye’de dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ve bakanların çocuklarının da karıştığı rüşvet ve yolsuzluk skandalının merkezindeki isim.

(HABER MERKEZİ)