ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırımArtı Gerçek

Donald Trump: Türkiye ile ilişkilerimiz şu ara iyi değil.ABD Başkanı Donald Trump attığı tweet ile Türkiye'ye yönelik alüminyum ve çeliğe ek gümrük vergisi getirildiğini duyurdu. Trump, "Türkiye'den çelik ve alüminyumda gümrük vergisinin iki katına çıkarılmasına onay verdim" dedi. Trump bu bilgiyi verdiği tweet'e, "Türkiye ile ilişkilerimiz şu ara iyi değil!" notunu düştü.

Gece yarısı yükselişe geçerek 6.40'ları gören doların seyriyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Dolar molar bizim yollarımızı kesmez. Yastığının altında doları avrosu altını olan varsa bunu gitsin Türk Lirası ile bankalarımızda bozdursun. Bu bir milli yerli mücadeledir. Bu bir, bize karşı ekonomik savaş ilan edenlere benim milletimin cevabı olacaktır" diye konuşmuştu.

DOLAR YÜKSELDİ

ABD ile Türkiye arasında çıkan papaz Andrew Brunson krizi ve bunu takip eden ekonomik yaptırımların etkisiyle bu sabah saatlerinde 6.23'e ulaşan dolar kuru 15.51 itibarıyla 6.38 lira oldu.

 

GEÇEN HAFTA AÇIKLAMIŞLARDI

ABD Başkanı'nın Ticaret Temsilciliği'nden geçen hafta yapılan açıklamada "Türk hükümetinin Amerikan ürünlerine uyguladığı 'haksız ve kanuni dayanağı bulunmayan' vergilere yanıt olarak Türk hükümetinin GSP programı kriterlerine uyumunun gözden geçirildiği" kaydedilmişti.

GSP PROGRAMI

ABD'nin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkelere yönelik uyguladığı Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (Generalized System of Preferences - GSP) programı, söz konusu ülkelerden binlerce ürünün tercihli olarak ve vergi muafiyetiyle Amerikan pazarına erişimini mümkün kılıyordu.

ABD Ticaret Temsilciliği sözcüsü, GSP kapsamında değerlendirmeye alınan Türk ürünlerinin bir milyar 660 milyon dolar hacminde olduğu ve otomobil, ziynet eşyası, değerli metaller gibi ithal ürünlerini kapsadığını kaydetmişti.

RAHİP BRUNSON OLAYI KRİZİ TETİKLEMİŞTİ

Beyaz Saray, ağustos başında, 2 yıla yakın tutukluluğunun ardından ev hapsine alınan ABD’li papaz Andrew Brunson’ın ‘durumuyla’ ilgili sorumlu rol üstlendiği iddiasıyla Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e yaptırım uygulanacağını açıklamıştı.

Açıklamayı yapan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders'ın yaptırım açıklamalarının ardından ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'den Rahip Brunson'ın derhal serbest bırakılmasını beklediğini belirtmişti. Mnuchin "Rahip Brunson'ın haksız yere ev hapsinde tutulması ve devam eden davası kabul edilemez" diye konuşmuştu.

İki bakanın ABD'deki mal varlıklarına el konduğunu duyuran bakanlıktan şu açıklama yapılmıştı:

"Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Malların Kontrolü Ofisi bugün, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında harekete geçmiştir. Her ikisi de Rahip Andrew Brunson’ın gözaltı ve tutukluluk surecinin başındaki organizasyonlardan sorumludur. Bu resmi yetkililer Türkiye Cumhuriyeti’nin işlediği insan hakkı ihlallerinin sorumlusudur. Bu şahıslar Hazine’nin Evrensel Magnitsky Yasası’ndan aldığı otoriteye dayanarak Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık kararnamesi 13818 uyarınca “İnsan Hakkı İhlalleri ve Yolsuzluğa Karışan Şahısların Mal Varlıklarının Dondurulması” maddesine tabi tutulmaktadır.

Papaz Andrew Brunson, Türkiye Hükümeti tarafından defalarca haksız ve adaletsiz bir şekilde alıkonulmuştur. Türkiye tarafından Ekim 2016'da İzmir'de tutuklanan Andrew Brunson, hakkında iddia edilen silahlı terör örgütlerine yardım ve yataklık, gizli devlet sırlarını politik ve askeri casusluk için çalmak suçlarıyla ilgili olarak mahkemenin elinde hiçbir kanıt olmadan alıkonulmuştur.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Bakanlığa bağlı kişilerin ciddi insan hakları suistimallerine liderlik ettikleri için, ABD yargı yetkisi kapsamındaki mülkü veya mülkiyeti ve bu mal varlıklarından elde edebilecekleri faiz gelirleri donduruldu. Ayrıca ABD vatandaşlarıyla işlem yapmaları yasaklanmıştır."

ERDOĞAN'DAN 'MİSİLLEME'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD'nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit'e yaptırım kararına aynı şekilde karşılık verileceğini söylemişti. Erdoğan, "Bugün arkadaşlarıma talimatı veriyorum, Amerika'nın Adalet ve İçişleri Bakanlarının Türkiye'deki mal varlıklarını donduracağız, varsa"  demişti. 

ABD'YE HEYET GİTTİ, SONUÇ ÇIKMADI

ABD basını, Washington yönetiminin geçen hafta içinde yaptırım uygulama kararının ardından Türkiye'den giden heyetin yaptığı temaslardan olumlu sonuç çıkmadığını öne sürmüştü.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, ABD'nin iki yıla yakın bir süredir tutuklu bulunan Pastör Andrew Brunson'ın vakit geçirilmeksizin serbest bırakılacağı yönünde Türk tarafından taahhüt alamadığını belirtmişti.

WSJ'nin ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, temaslardan sonuç çıkmamasının yaşanan krizi derinleştirdiği ve Washington yönetiminin yeni yaptırımlar uygulamasının önünü açtığı ifade edilmişti.

Gazeteye konuşulan yetkililer, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyetin gerek ABD Dışişleri Bakanlığı gerekse de ABD Hazine Bakanlığı'nda yaptığı temasların krizin çözümüne yönelik kaydadeğer bir gelişmenin yaşanmasına neden olmadığını söylemişti.

Yetkililer, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin üst düzey diğer başka Türk hükümet yetkililerine yaptırım uygulamak gibi bazı yeni cezalandırıcı adımlar atacağını ifade etmişti.

ERDOĞAN: EKONOMİK SAVAŞI KAYBETMEYECEĞİZ

Dolarda yaşanan sert yükseliş 6 lira seviyelerinin görülmesinin ardından Erdoğan bugün Bayburt'ta düzenlediği mitingde "Dolar molar bizim yollarımızı kesmez. Yastığının altında doları avrosu altını olan varsa bunu gitsin Türk Lirası ile bankalarımızda bozdursun. Bu bir milli yerli mücadeledir. Bu bir, bize karşı ekonomik savaş ilan edenlere benim milletimin cevabı olacaktır" şeklinde konuşmuştu. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)