Türkiye'ye 'İslamcı diktatörlük' demiştiArtı Gerçek

Aşırı sağ ve İslam karşıtı görüşleri ile tanınan ABD'nin yeni dişişleri bakanı Pompeo, 15 Temmuz sonrasında Türkiye'yi 'totaliter İslamcı diktatörlük' olarak tanımlamıştı

HABER MERKEZİ - ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı, eski CIA Başkanı Mike Pompeo, aşırı sağcı ve İslam karşıtı görüşleri ile bilinen bir isim. 

İLGİLİ HABER: TILLERSON KOVULDU, YERİNE CIA BAŞKANI GELİYOR

1963’te ABD'nin California’da doğan Pompeo profesyonel kariyerine orduda başladı. 1986’da West Point Askeri Akademisi’nden mezun olan Pompeo, tank komutanı olarak Birinci Körfez Savaşı’nda görev aldı. Körfez Savaşı’ndan sonra ordudan ayrılan Pompeo, Harvard’da Hukuk Fakültesi’ne gitti. Buradan mezun olduktan sonra bir süre hukuk alanında çalıştı.

Pompeo’nun siyasi hayatı 2010’da başladı. Cumhuriyetçi Parti Kansas temsilcisi olarak Temsilciler Meclisi’ne girdi.

Muhafazakar görüşleri ile tanınan Pompeo eski ABD Başkanı Barack Obama ve eski Dışişleri bakanı Hilary Clinton’ın en büyük muhaliflerinden bir olarak öne çıktı.

İSLAM KARŞITI AÇIKLAMALARI İLE TANINIYOR
Bu sürede Pompeo, islam karşıtı açıklamaları ile de tartışma yarattı. 2013’te yaptığı bir konuşmada, “İslâm adına yapılan terör saldırılarını kınamayan Müslüman liderler, bu saldırıların potansiyel suç ortaklarıdır" dedi.

TÜRKİYE’YE “İSLAMCI DİKTATÖRLÜK” DEMİŞTİ
Obama döneminde imzalanan İran’la nükleer anlaşmaya da net biçimde karşı çıkan Pompeo Türkiye hükümetine karşı sözleri ile de tartışıldı. Pompeo, 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü Twitter'da Türkiye'yi "totaliter İslamcı diktatörlük" olarak tanımlamıştı. "Erdoğan hükümetinin ancak İran yönetimi kadar demokratik olduğu" ifadelerini de kullanan Pompeo daha sonra bu Tweet'ini silmiş ve Twitter hesabını da kapatmıştı.

Pompeo, Washington'da yapılan bir etkinlikte yaptığı konuşmada ''Türkiye bir NATO ortağı ve onların buna uygun şekilde davranmasına ihtiyacımız var. Bize yardım ettikleri bölgeler oldu, ancak her zaman en etkin müttefikimiz olmadıkları bölgeler de var'' dedi.

GUANTANAMO'YU SAVUNMUŞTU
Pompeo’yı kamuoyu gündemine ve tartışmaların odağına getiren diğer bir konu da Guantanamo ve işkence konusundaki açıklamaları oldu. Guantanamo Körfezi Hapsihane’sinin kapatılmasına karşı çıktı. Tutukluların açlık grevine girdiği bir dönemde hapishaneye giden Pompeo, tutukluların kilo almış olduğunu iddia etti. Tutukluların ifadelerini alan görevlilerin işkence karşıtı yasalara tâbi tutulmasını da eleştirdi.

Pompeo, Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) çalışanı Edward Snowden'ın “İdam edilmesi gereken bir vatan haini” olduğunu düşünüyor.

Kürtaj karşıtlığı ile de bilinen Pompeo, sadece annenin hayatı tehlikesi varsa kürtajı kabul edebileceğini söylüyor.

ABD’nin yeni dışişleri bakanı, vatandaşların silah kullanma hakkı olduğunu savunan Ulusal Tüfek Birliği’nin de üyesi ve aktif savunucularından biri.

Mike Pompeo, CIA Başkanı olarak göreve başlamasından sonra ilk ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirmişti.