ABD enflasyonu beklentiye paralel geldiArtı Gerçek

ABD'de şubat enflasyonu yüzde 0,2 ile beklentiye paralel geldi. Veri sonrası Dolar/TL 3.86'dan 3.85'e indi, ancak yine 3.86-3.87 bandında dalgalandı.

EKONOMİ - ABD'de şubat enflasyonu beklentiyi karşıladı. ABD'de tüketici fiyatları şubat ayında güçlenmeye devam etti. Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre TÜFE şubat ayında aylık yüzde 0.2, yıllık yüzde 2.2 arttı.

Ülkede TÜFE aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 2,2 oldu. Veriye ilişkin beklenti aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 2,3 yönündeydi. Şubatta gıda ve enerji hariç tüketici enflasyonu aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 1,8 olarak gerçekleşti.

Söz konusu ayda ortalama haftalık kazançlar yüzde 0,3 arttı.

Veri sonrası dolar hafif aşağı yönlü hareket ediyor. Dolar endeksi, 90 seviyesinden ilk tepki olarak 89,72'ye geriledi.

Enflasyonun ardından gözler Fed'in 21 Mart'taki toplantısına çevrildi. Bankanın bu yılki faiz artırımlarına ilişkin tahminler iki ila beş arasında oldukça geniş bir aralıkta yer alıyor.

Bu veri, enflasyonun hızlı bir ivmelenme olmasa da kademeli olarak yükselmekte olduğunu gösterdi. Fed yetkilileri de fiyat artışlarının lkademeli olarak hedefe yaklaştığını vurguluyor. Fed'in bu yıl üç veya dört faiz artışı yapıp yapmayacağı kararında enflasyonun hareketi belirleyici olacak. 

Veri sonrası dolar/TL ilk etapta 3.86'dan 3.85'e indi, ancak yine 3.86-3.87 bandında dalgalandı.