'ABD gerilimi çözülmeden dolarda düşüş kalıcı olmaz'Artı Gerçek

Vize krizi öncesi seviyelere yaklaşan dolarla ilgili stratejist Cüneyt Paksoy, dolar/TL'nin 3,65'in altında kalıcı olabilmesi için ABD ile gerginliğin bitmesi gerektiğine dikkat çekti.

EKONOMİ - Bloomberg HT yayınına katılan stratejist Cüneyt Paksoy, kurun 3.65'lerin altında kalıcı olması için gereken iki unsura dikkat çekti. Paksoy, "Birinci unsur ABD'yle gerginliğin azalması. Piyasa ikili görüşmeden bir sonuç çıkmasını bekliyor. Krizin çözümüne dair çaba var ve piyasa bunu fiyatlıyor. Diğer unsur; Fed'in toplantı tutanaklarındaki detaylar. Enflasyon noktasında kafalar karışık, bu da gelişen ülkelere manevra alanı verdi. Bugün ve yarınki ABD enflasyon verileri çok önemli olacak" diye konuştu. 

Kurun 3.60'ın altına inmesi için ABD ile gerginliğin masadan kalkması gerektiğini belirten Paksoy, "Dolar endeksi 92'lere inse de ABD gerginliği masadan kalkmadıkça kur 3.60'ın altına dahi gelse kalıcı olmaz. Ben kısa vadede 3.60-3.65 hatta 3.60-3.70 bandının içinde kalmasını bile olumlu buluyorum" yorumunu yaptı. 

Öte yandan, dolar/TL'de dün başlayan düşüş bugün de devam ediyor. Dün yüzde 1'in üzerinde düşüşle 3.65'e kadar gerileyen kur yeni güne de düşüşle başladı. Sabah ilk işlemlerde 3.64 TL seviyesinin de altına sarkarak 3.6375 TL'ye kadar gerileyen kur daha sonra 3.64 seviyelerinden işlem gördü, euroTL ise ise 4.32 seviyelerinde. 

Kur böylece vize krizi öncesi seviyelere yaklaştı. Dolar vize krizi öncesindeki cuma gününü 3.62 seviyelerinde tamamlamıştı.

Dün akşam açıklanan Fed'in eylül ayı toplantı tutanakları, bir sonraki faiz artışının düşük enflasyona rağmen aralık ayında olacağı sinyalini verdi. Faiz artışı beklentilerine rağmen üyelerin enflasyona dair tartışmaları doların küresel çapta değer kaybetmesine neden oldu.