ABD IŞİD'i Somali'de vurduArtı Gerçek

ABD Afrika Kuvvetleri Somali'de IŞİD ve El Şebab örgütüne karşı düzenledikleri hava saldırısında onlarca örgüt üyesinin öldürüldüğünü açıkladı


HABER MERKEZİ- ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığından (AFRICOM), 9-12 Kasım tarihlerinde Somali’de IŞİD ve El Şebab terör örgütlerine karşı beş hava saldırısı düzenledikleri ve saldırılarda onlarca militanın öldürüldüğü açıklandı.

AFRICOM yetkililerinden aldığı bilgiye göre, ilk saldırı, 9 Kasım'da yerel saatle 15.00 civarında başkent Mogadişu'nun 160 kilometre batısında yer alan Bay bölgesinde gerçekleştirildi.

ARDI ARDINA ÜÇ KEZ VURDULAR

Sputnik'in haberine göre  saldırıda birçok El Şebab militanı öldürüldü. 10 Kasım Cuma günü de yerel saatle 20.00 sularında Mogadişu'nun yaklaşık 30 kilometre kuzeyindeki Aşağı Şabelle bölgesinde El Şebab terör örgütüne yönelik ikinci saldırı düzenlendi. Üçüncü saldırı ise cumartesi günü yerel saatle 16.30 civarında yapıldı.

EL ŞEBAB SALDIRDI ABD YANIT VERDİ

Bu saldırının, Mogadişu'nun 380 kilometre güneydoğusunda yer alan Gaduud bölgesinde gerçekleştirildiği; saldırının, ABD kuvvetlerinin bölgede El Şebab saldırısına maruz kalması üzerine yapıldığı kaydedildi.

40 ÖRGÜT ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

AFRICOM, 12 Kasım Pazar günü ise biri IŞİD militanlarına yönelik olmak üzere Somali'de iki saldırı düzenlediklerini açıkladı. İlk saldırının, yerel saatle 03.00 civarında Aşağı Şabelle bölgesinde yapıldığı, ikincisinin ise IŞİD militanlarına yönelik Puntland bölgesinde sabah 09.00 gibi gerçekleştirildiği ifade edildi. Saldırılarda öldürülen militan sayısına yönelik net rakam verilmezken ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Albay Rob Manning ise günlük basın toplantısında, bu saldırılarda 36 El Şebab, 4 IŞİD mensubunun öldürüldüğünü kaydetti. ABD'nin Somali'de yaklaşık 500 askeri bulunuyor.