ABD Kongresi hükümetin tekrar kapanmaması için anlaştıArtı Gerçek

Trump: Duvarı ne olursa olsun inşa edeceğiz.


Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi'ndeki Cumhuriyetçi ve Demokrat üyelerin ABD hükümetinin ikinci kez kapanmaması için sınır güvenliği konusunda ‘prensipte’ anlaşmaya vardığı belirtildi. ABD Başkanı Donald Trump ise, “Muhtemelen güzel haberler duyacağız. Bilin diye söylüyorum, duvarı ne olursa olsun inşa edeceğiz” dedi.

Sputnik'teki habere göre, Cumhuriyetçi Senatör Richard Shelby, Cumhuriyetçi ve Demokrat üyeler arasında iç ve sınır güvenliği dahil 6 yasa tasarısı üzerinde prensipte anlaşma sağlandığını, her iki partiden iki temsilcinin konuyu görüştüğünü ve hükümetin kapanmaması konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti.

Anlaşmaya ilişkin medyaya yansıyan haberlerde ise Demokratların, ABD Başkanı Donald Trump'ın sağlamak istediği sınır güvenliği için 1.3 milyar dolar vermeyi kabul ettiği fakat sınıra duvar örülmesine karşı çıktığı belirtildi.

TRUMP: NE OLURSA OLSUN İNŞA EDECEĞİZ

Öte yandan, Kongre'de anlaşmaya dair görüşmeler sürerken Teksas El Paso'da bir kampanya toplantısında konuşan ABD Başkanı Trump, "Muhtemelen güzel haberler duyacağız ama kim bilir. Sürecin işlediğini söylüyorlar. Bilin diye söylüyorum, duvarı ne olursa olsun inşa edeceğiz" dedi.

Trump'ın, ABD-Meksika sınırına 5.7 milyar dolar bütçe gerektiren bir duvar örülmesini istemesi, Kongre'deki Demokratların da buna izin vermemesi üzerine ABD federal hükümeti 35 günlüğüne kapanmıştı.

EN UZUN SÜREYDİ

Daha sonra Temsilciler Meclisi ve Senato'dan geçen üç haftalık harcamalar yasası, Trump tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiş ve Amerikan federal hükümetinin tarihinde gördüğü en uzun süreli kapanma dönemi sona ermişti.

Trump, Beyaz Saray'da konuya ilişkin bir açıklama yapmış, anlaşmada Meksika sınırına duvar için kendisinin istediği 5.7 milyar dolarlık bütçenin şimdilik yer almadığını söylemişti.

Geçici anlaşma kapsamında alınan 3 haftalık ara kararın çok hızlı geçeceğini belirten Trump, Kongrenin sınır güvenliği konusunda adil bir uzlaşmaya varamaması durumunda hükümetin 15 Şubat'ta yeniden kapanacağını ya da kendisinin başkanlık yetkilerini kullanarak "acil durum" ilan edeceğini dile getirmişti. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)