ABD’li senatörden Türkiye’ye yaptırım imasıArtı Gerçek

Tutuklu rahip Pastör Andrew Brunson’ın durumu değerlendiren senatör James Lankford, Türkiye’ye yaptırım uygulanabileceğini söyledi.


DÜNYA - 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Gülen Cemaati ve PKK ile ilişkisi olduğu iddiasıyla tutuklanan ABD vatandaşı rahip Pastör Andrew Brunson'ın durumuna ilişkin ABD yönetiminin sert yorumları devam ediyor.

Oklahoma senatörü James Lankford, twitter hesabından yaptığı açıklamada, rahip Brunson'ın durumunun Türkiye ve ABD arasında pazarlık konusu yapıldığını belirterek "Türkiye, Andrew Brunson karşılığında ABD 'den bir şey alacağını düşünüyor. Şimdi onu serbest bırakmaları için alacakları yaptırımlar olacak" diyerek Türkiye'ye ekonomik ve askeri yaptırım uygulanabileceğini ima etti.

Lankford twitter üzerinden yayınladığı mesaja, ABD'nin konuyla ilgili Fox tv için verdiği bir röportajın videosunu da ekledi.


İLGİLİ HABER: RAHİP BRUNSON TAHLİYE EDİLMEDİ

İLGİLİ HABER: WSJ: ERDOĞAN'IN 'AMERİKALI REHİNİ' BRUNSON

İLGİLİ HABER: TRUMP'TAN TÜRKİYE'YE TEPKİ: BEN DAHA FAZLA CASUSUM


TRUMP DA RAHİBİ SAVUNMUŞTU

ABD Başkanı Donald Trump da, Brunson'la ilgili dün bir mesaj yayınlamıştı. Twitter'daki hesabından açıklama yapan Trump "ABD'li Hristiyan lider ve iyi bir centilmen olan Pastör Andrew Brunson, Türkiye'de yok yere yargılanıyor. Ona casus diyorlar ama ben ondan daha casusum. Umarım ait olduğu güzel ailesine ve evine dönmesine izin verilir" demişti. (ARTI GERÇEK)