ABD Meksika'ya mülteciler için para teklif ettiArtı Gerçek

ABD-Meksika sınırına bir duvar örmek isteyen Trump'ın duvarın parasını Meksika'ya ödetme niyeti iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu.Meksika, üçüncü ülkelerden ülkeye giren mültecilerin sınır dışı edilmesi için ABD'den para yardımı teklifi geldiğini duyurdu. Yapılan açıklamada Meksika hükümetinin teklifi değerlendirdiği ancak henüz kabul etmediği belirtildi.

Meksika Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı'nın ortak açıklamasında "Meksika hükümeti, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın üçüncü ülkelere mensup kişilerin ülkelerine geri gönderilmesine yardım amacıyla kaynak ayrılması niyeti konusunda Kongre'ye yaptığı öneriyi hala değerlendiriyor. Meksika hükümeti henüz öneriyi ne yazılı ne de sözlü olarak kabul etti. Bu konuda bir belge de imzalanmadı" dendi.

Meksika'nın açıklaması, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin ABD'ye göç etmek için Orta ve Güney Amerika ülkelerinden Meksika'ya gelen yabancı ülke vatandaşlarının sınır dışı edilerek ülkelerine geri gönderilmeleri için Meksika'ya 20 milyon dolar gönderme planı yaptığı haberinin ardından geldi.

New York Times (NYT) gazetesi daha önce Trump yönetiminin sayıları 17.000'e kadar ulaşan kayıt dışı mülteci evlerine otobüs ve uçaklarla göndermeye yardım edilmesi  amacıyla Meksika'ya milyonlarca dolarlık dış yardım planı hakkında ABD Kongresi'ni bilgilendirdiğini yazmıştı.

ABD-Meksika sınırına bir duvar örmek isteyen Trump'ın duvarın parasını Meksika'ya ödetme niyeti iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu.

Bu yıl Trump'ın kayıt dışı mültecilerf konusundaki  'sıfır hoşgörü' politikası sınıra geldikten sonra ebeveynleri gözaltına alınan binlerce mülteci  çocuğun ailelerinden zorla ayrılmasına yol açmıştı.

Hem ülke içinde hem de uluslararası arenada tepki çeken bu adım Trump yönetiminin geri adım atmasını sağlamıştı ancak  bu çocukların aileleri ya da koruyucularıyla yeniden birleşmesi yönündeki mahkeme kararına rağmen hala 416 mülteci çocuk gözetimde tutuluyor.

Birleşmiş Milletler'e göre her yıl 500.000'den fazla mülteci ABD'ye geçme umuduyla  Meksika'ya giriyor. Bu mültecilerin çoğu yoksulluk ve çete şiddetinin olduğu Orta Amerika ülkelerinden geliyor. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)