ABD'nin yeni yaptırım listesinde Türkiye'den de bir şirket varArtı Gerçek

Denizcilik ekipmanları dağıtımı yapan Ramor Group'un 2017'de Romanya'da tutuklandıktan sonra ABD'ye iade edilen Türkiyeli iş insanı Reşit Tavan'la bağlantılı olduğu iddia edildi.


Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İran'ın balistik füze programını desteklediği iddiasıyla 18 kişi ya da kurum hakkında yaptırım kararı aldı. Listede Türkiye'den de bir şirketin adı yer aldı. Bakanlık sözcüsü Heather Nauert, yeni yaptırımların "süregelen İran tehditlerine karşılık" getirildiğini açıkladı.

ABD HAMAS'I 'İRAN DESTEKLİ GRUP' İLAN ETTİ

AFP'nin haberine göre, İran "BM kararlarına aykırı olarak balistik füze geliştirmek" ile suçlanırken, İran'ın bölgede "terörist gruplara" destek verdiği iddia edildi. Haberde İran'ın destek verdiği gruplar arasında Hizbullah'ın yanı sıra Hamas'ın da yer alması dikkat çekti. 

Yaptırım kararı, ABD'nin dün İran'ın iki yıl önce 5+1 ülkeleri ile imzaladığı nükleer anlaşmanın şartlarını yerine getirdiğini tasdiklemesinin ardından geldi. Ancak ABD buna karşın İran'a yönelik yeni yaptırımlara da hazırlandığını duyurmuştu.

LİSTEDE TÜRKİYE'DEN DE BİR ŞİRKET VAR

Öte yandan listede Türkiye'den de bir şirket olduğu belirtildi. Söz konusu şirketin denizcilik ekipmanları dağıtımı yapan Ramor Group olduğu belirtildi. Ramor Group'un 2017'de Romanya'da tutuklandıktan sonra ABD'ye iade edilen Türkiyeli iş insanı Reşit Tavan'la bağlantılı olduğu iddia edildi.

REŞİT TAVAN ROMANYA'DA TUTUKLANMIŞTI

Reşit Tavan ABD'li yetkililerle görüşmek üzere gittiği Romanya'da 8 Haziran 2017'DE tutuklanmıştı. İran'a karşı yaptırım ve ambargo rejimini ihlal ettiği gerekçesiyle hakkında ABD tarafından verilmiş yakalama emri olan iş insanı tutuklandıktan kısa bir süre sonra ABD'ye iade edilmişti. (HABER MERKEZİ)