ABD: Pozisyonumuz değişmediArtı Gerçek

ABD Savunma Bakan Vekili, S-400 teslimatından haberdar olduklarını, ABD'nin bu konudaki duruşunda herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi


Amerika Savunma Bakan Vekili Mark Esper, ABD’nin karşı çıktığı Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’te teslimatının başlamasıyla ilgili olarak konuştu. 

Esper, teslimattan Amerika’nın haberdar olduğunu, ülkesinin bu konudaki duruşunda herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi ve ilerleyen saatlerde, bu konuyu Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’la telefonda görüşeceğini belirtti. 

Esper, Akar’la bu görüşme sonrasında da tarafların temasta kalmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Amerikan yönetiminin Kongre kanadından ilk tepkiyse Demokrat Parti Maryland Senatörü Chris Van Hollen’dan geldi. Hollen Twitter’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bir müttefikin yapmayacağı çok kötü bir tercih yaptığını söyledi.

Van Hollen, Ankara bu adımından vazgeçmediği takdirde F-35 uçaklarını teslim almayacağını ve S-400’lerin devreye girmesiyle ilgili olarak atılacak her türlü adıma Amerikan yasaları uyarınca acil yaptırımlarla yanıt verileceğini belirtti. (Kaynak: Amerika'nın Sesi)