ABD Suriye'de yeni askeri hava üssü kurduArtı Gerçek

ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde 25 askeri üssü bulunuyor.


Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Suriye'nin kuzeyinde Rakka kenti yakınındaki Ayn İsa kasabasında yeni bir askeri hava üssü kurdu.

Sputnik'in YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (QSD) kaynaklarına dayandırdığı habere göre ABD, Suriye'nin kuzeyinde QSD ile IŞİD'den aldığı yerlerde askeri üsler kurmaya devam ediyor. 

Suriye kuzeyinde QSD'nin olduğu bölgelerde 25 askeri üssü olan ABD, iki sene önce IŞİD'den alınanAyn İsa kasabasında yeni bir askeri hava üssü kurdu.

ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde askeri varlığını artırdığını belirten QSD yetkilisi, şunları aktardı:
" Suriye'de IŞİD'in elinde hiçbir bölge kalmadı ancak tehdidi devam ettiğinden ABD bölgede askeri varlığını artırıyor. ABD, bölgeye askeri sevkiyatlar yapmaya devam ediyor. Bölgenin yeniden inşası için de sevkiyatlar yapıyor. ABDAyn İsa kasabasında yeni bir askeri hava üssü yapıyor. Bu üs Ayn İsa'nın güneyinde yapılıyor. Bu üs Kobani ile Rakka'nın tam ortasında yer alıyor. Üssün çevre güvenliği QSD'nin özel savaşçıları tarafından alınıyor. ABD'li askeri yetkililer bizlere Suriye'de kalmaya devam edeceklerini dile getiriyor. Bölgedeki hareketlilikleri de o yöndedir."

ABD, Suriye'nin kuzeyinde daha önce QSD'nin elindeki Derik, Deyrizor,  Rakka, Tabka, Rimelan, Hol, Şedadi, Kobani, Ayn İsa, Menbiç, Haseke ve Tel Abyad'da askeri üsler kurmuştu.

ABD, Kobani güneyinde Ğerebışk köyünde ve Tabka kentinde ise büyük bir askeri hava üssü kurmuştu. (HABER MERKEZİ)