ABD'li heyet Ankara'ya geliyorArtı Gerçek

James Jeffrey ve ABD Bakan Yardımcısı Vekili Rayburn bugün Türkiye'ye gelecek.


ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile ABD Bakan Yardımcısı Vekili ve Suriye Özel Elçisi Joel Rayburn bugün Türkiye'ye geliyor.

Söz konusu ziyarete ilişkin yazılı açıklama yayımlayan ABD Dışişleri Bakanlığı, bugün başlayacak görüşmelerin 2 Mayıs'a kadar süreceğini belirtti. Jeffrey, yarın Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile de bir araya gelecek.

GÜNDEM SURİYE VE IŞİD

Jeffrey'nin, beraberindeki heyetle birlikte üst düzey Türk yetkililerle Suriye meselesini görüşeceği belirtilen açıklamada, "ABD ordusu Suriye'deki varlığını azaltırken Türkiye'nin Kuzey Suriye'deki meşru güvenlik kaygıları ele alınacak” denildi.

Öte yandan, görüşmede ‘Kuzey Suriye'deki istikrar ve güvenliğin sağlanması’ çağrısının yapılacağı ve IŞİD’in kalıcı mağlubiyetinin sağlanması gibi diğer karşılıklı çıkarların da ele alınacağı kaydedildi.

CENEVRE'DE SURİYELİ GRUPLARLA GÖRÜŞME

James Jeffrey ve beraberindeki heyetin Ankara ziyaretinden sonra İsviçre'nin Cenevre şehrine geçerek Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan ve İngiltere'nin özel elçileri ile beraber bazı Suriyeli gruplarla görüşmeler yapacağı belirtildi.