'Türkiye'ye Brunson için çarşambaya kadar süre tanındı'Artı Gerçek

ABD'nin rahip Brunson'ın serbest bırakılması için Türkiye'ye ültimatom verdiği öne sürüldü.ABD ile Türkiye arasında rahip Andrew Brunson'ın sebest bırakılmaması ve ardından gelen iki bakana yaptırım uygulanmasıyla tırmanan krizde yeni bir iddia ortaya atıldı. Buna göre ABD, dün Washington’da yapılan heyetler arası görüşmelerde Türkiye’ye Brunson’ı serbest bırakması için önümüzdeki çarşamba gününe kadar süre verdi.

Financial Times gazetesi iddiayı, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nden Türkiye uzmanı Soner Çağaptay’a dayandırdı. Çağaptay gazeteye TL’deki değer kaybına ilişkin haberi için verdiği demeçte, "ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan’ın Türk yetkililere, Ankara’nın Brunson’ı bırakmak için önümüzdeki hafta çarşambaya kadar süresi olduğunu söylediğini" öne sürdü.

Atlantik Konseyi isimli düşünce kuruluşundan Türkiye uzmanı Aaron Stein de, ABD Dışişleri’nde yapılan görüşmelerde Türk heyetine Brunson’ın bırakılması için bir ültimatom verildiğini iddia etti. Stein, “ABD’nin pozisyonu net, artık anlaşma pazarlığı yok” dedi. (Kaynak: Gazete Duvar)