'ABD saldırısında Rus askerler de öldürüldü'Artı Gerçek

Suriye rejimine bağlı gruplar Deyr ez Zor’daki QSD üssüne saldırmış, ABD uçakları ise misillemede bulunmuştu.


HABER MERKEZİ -Geçen hafta ABD'nin düzenlediği hava saldırısında, Suriyelilerin yanı sıra Rusların da öldürüldüğü ileri sürüldü. Suriye rejimine bağlı grupların 7 Şubat’ta, Deyr ez Zor’da QSD üssüne saldırısına ABD uçakları misilleme yapmış ve yüzden fazla kişinin öldürüldüğü açıklanmıştı. Olayla ilgili yeni iddialar gündeme geldi.

Bloomberg’in ABD’li ve Rus yetkililere dayandırdığı habere göre ABD uçaklarının saldırısı sonucu öldürülenlerin çoğu Rus paralı askeriydi. Bloomberg’e konuşan ABD’li kaynak saldırıda yaklaşık yüz kişinin öldüğünü söylerken Rus kaynaklar ise iki yüz civarında Rus paralı askerin, yüz de Suriyeli askerin öldüğünü belirtti.  

Olayla ilgili Rus basınında da bir iddia ortaya atıldı. Kommersant gazetesine konuşan bir Rus askeri yetkili Suriye'de Wagner isimli şirkete bağlı paralı Rus askerlerinin varlığını doğruladı. Rus yetkili 7 Şubat'taki saldırıda hayatını kaybedenlerin 11'inin Rus olduğunu söyledi.


İLGİLİ HABER: ESAD QSD'Yİ ABD UÇAKLARI DA ESAD'I VURDU


MOSKOVA’DAN YALANLAMA
İddialarla ilgili Moskova’dan yalanlama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan gazetecilere konuşan bir kaynak "Bloomberg ve diğer basın kuruluşları tarafından yayılan Suriye’de onlarca veya yüzlerce Rus vatandaşının öldüğü yönündeki iddialar klasik bir dezenformasyon" şeklinde konuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da yaptığı açıklamada, Suriye topraklarında Rusya vatandaşlarının bulunabileceğini ancak bu kişilerin Rusya ordusuyla ilişkili olmadığını söyledi. "Suriye topraklarında Rusya vatandaşlarının bulunduğunu ihtimal dışı tutamayız. Ancak bu kişiler Rusya Silahlı Kuvvetleri'yle ilişkili değiller" şeklinde konuşan Peskov, Bununla birlikte, Rusya vatandaşlarının ne olursa olsun Rusya vatandaşları olarak kaldığının altını çizdi.