Kılıçdaroğlu: Çöken binaya göz yuman kişi şu an belediye başkanıArtı Gerçek

Artı Gerçek, Kartal'da 21 kişiye mezar olan binanın yapımına izin veren kişinin AKP'li Mehmet Sekmen olduğunu ortaya çıkarmıştı.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, AKP iktidarını ve yakın dönemde yaptığı 'icraatları' hedef aldı.

İLGİLİ HABER: YOLSUZLUK, USULSÜZLÜK, KEYFİYET: YIKILAN BİNANIN GEÇMİŞİNDE AKP'Lİ İSİM VAR

Kartal'da 21 kişiye mezar olan 8 katlı binanın enkaz kaldırma çalışmaları sırasında yaşanan tartışmalar sırasında partisine yönelik suçlamalara yanıt verdi. Binanın yaptırılmasına göz yuman sorumlunun dönemin AKP belediyesi olduğunu söyledi:

'KARTAL'DAKİ KAÇAK BİNAYA GÖZ YUMAN KİŞİ, ŞU ANDA ERZURUM BELEDİYE BAŞKANI'

"Kartal’da bir bina çöktü ve 21 vatandaşımız hayatını kaybetti. O bina ile ilgili çok şey biliyordum. Kartal'da çöken binanın nasıl çöktüğünü çok iyi biliyoruz. O binayı kaçak yaptıran, kaçak kat çıkaran kişi şu anda Erzurum’da Büyükşehir Belediye Başkanı’dır. Herkes bu gerçeği bilsin. Bunları İstanbulluların bilmesi lazım. 25 yıldır İstanbul'u yöneteceksiniz ve İstanbul'da binalar deprem olmadan yıkılacak. İmar affı çıkarılıyorsa sağlam binaya çıkar. İmar barışıyla kaçak binaları tescilli tabut haline getirdiler. Yaşanan felaketin ardından Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz'ün oraya gitmediği iftirası atılıyor. Hayır, Kartal Belediye Başkanımıv Altınok Örs bütün gün oradaydı."

'BARIŞ ANCAK ORTAK MÜCADAYLE GELİR'

Haksızlıkllara karşı ortak mücadele çağrısı yapan Kılıçdaroğlu barışın ortak mücadeleyle geleceğini belirtti:

"Biz, bu ülkenin haksızlığa, hukuksuzkluğa uğramış insanları olarak haklarımızı aramak için bir araya gelmek zorundayız. Eğer biz mazlumların hakkını koruyacak ve savunacaksak bir arada mücadele etmek zorundayız. İnsanlar haksız yere üniversitelerden atıldıysa, haksız yere KHK'lerle işerinden olduysa ve hapisanelerde tutuluyorsa mücadele etmek için bir araya gelmek ortak ses çıkarmak hepimizin ortak görevidir. Onların hakkını hukukunu savunursak ancak bu ülkeye barış gelir."

'EKMEKLE MERMİYİ NASIL YAN YANA KOYARSIN?'

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, enflasyon ve hayat pahalılığına karşı tepki gösteren yurttaşlara "Bir mermi kaç lira biliyormusunuz" yanıtı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "ekmekle mermiyi nasıl yan yana koyarsın' diye seslendi:

"94 milyar dolar tarımda ithalata harcandı. Bu paranın yarısı bizim köylüye, çiftçiye verilseydi sadece Türkiye'yi değil, Avrupa'yı ve Orta Doğu'yu bile doyururdu. 68 bin lira alacağı var her çiftçinin. Bu parayı da vermediler. Geçinemiyoruz, AÇIM AÇ diyor bir kadın. Evime ekmek götürmek istiyorum diyor. Biberden, domatesten, soğandan bahsediyorlar diyor Erdoğan. Onlara dönüp diyor ki sen merminin fiyatını biliyor musun? Senin patatesten, biberden söz etmeye hakkın yok. Sen mermiden bahset diyor. Hayatımda bu kadar çarpık, uçuk, temelsiz bir suçlamayla karşılaşmadım."

 

 

'BİR KİŞİYİ İDAMA GÖNDERMEK KADAR BÜYÜK SUÇ OLAMAZ'

İstanbul'da gözaltına alındıktan sonra Mısır'a teslim edilen Hüseyin adlı bir kişinin idam edilmesi suçuna AKP'nin ortak olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan için "Sisi'ye selam mı gönderiyor onu bilmiyoruz" dedi:

"Karar Gazetesi 6 şubat'ta bir haber verdi. Hüseyin diye birisi, İstanbul'a geliyor, güvenlik güçleri alıyorlar, Mısır'a teslim ediyorlar. İdamla yargılanıyor. Ben insanların hakkını, hukukunu savunmak zorundayım. Şu anda işkence gördüğü söyleniyor. Eğer bir kişi idamla yargılanıyorsa onu gönderemezsiniz. Karar Gazetesi manşete taşıyınca dediler ki 'Biz bunu sehven göndermişiz'. Bir insan sehven idam sehpasına gönderilir mi? Karar Gazetesi yazmasaydı hiçbir şey olmayacaktı. Sonra kabak polislerin başına patladı. Sisi'ye selam mı gönderiyor onu bilmiyoruz. Ama bir kişiyi idama göndermek kadar büyük suç ve onursuzluk olamaz." (POLİTİKA SERVİSİ)