Afrinli'ler artık Kamışlo'ya ulaşabiliyorArtı Gerçek

Halep'in Suriye ordusunun denetimine geçmesinden sonra ulaşıma açılan yeni yolları kullanan Afrinliler, Kamışlo'ya kadar gidebiliyorlar.DÜNYA - Dört bir etrafı radikal cihadçı gruplar tarafından abluka altında olan, Türkiye’nin ambargosu ve sınır hattındaki engellemeler nedeniyle ihtiyaçlarını Türkiye üzerinden de gideremeyen Afrinliler, artık Halep ve Mınbiç üzerinden Kamışlo’ya kadar ulaşabiliyorlar.

Halep’in kontrolünün Suriye ordusuna geçmesinden kısa bir süre sonra Afrin ile Halep sınırında radikal cihadçıların kontrolünde olan bölgeler de bu gruplardan temizlenerek kontrol altına alındı.

Çatışmaların yoğun olduğu dönemde tahrip olan yolların önemli bir kısmının düzenlenerek kontrollü ulaşıma açılmasından sonra Afrinliler de Halep üzerinden Mınbiç’e, oradan da Rojava’nın Kobani ve Cızirê kantonlarına geçebiliyorlar.

Anılan güzergahın açılmasından sonra Afrinliler uzun dönem gideremedikleri insani ihtiyaçlarını gidermede, sağlıkla ilgili ihtiyaçların yanı sıra ticarette de ciddi anlamda rahatladıklarını belirtiyor.

Afrin, Halep, Mınbiç, Kobani, Kamışlo güzergahının açılmasıyla birlikte özellikle zeytincilik ile zeytine dayalı küçük sanayi ürünlerini pazara sunmakta ciddi sıkıntılar yaşayan Afrinliler artık bu ürünlerini Rojava kantonlarının yanı sıra Suriye’nin farklı bölgelerine de ulaştırabiliyorlar.