Akademisyenlerin eylemine müdahaleArtı Gerçek

Açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın eylemine polis müdahale etti. 9 kişi gözaltına alındı.

GÜNCEL – Ankara’nın Yüksel Caddesi’nde 129 gündür oturma eylemi yapan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’ya açlık grevinin 9’uncu gününde polis sert müdahalede bulundu.

Müdahalede, 19 Aralık “Hayata Dönüş” operasyonunun simge isimlerinden Veli Saçılık’ın annesi Kezban Saçılık polis şiddetine maruz kaldı. Yerlerde sürüklenen anne Saçılık baygınlık geçirmesi üzerine serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Nuriye Gülmen, Semih Özakça, Esra Özakça, Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Bengisu Demirel, Ozan Demirel, Merve Demirel, Tunahan TurhaL.

3 GÜN ÖNCE SERBEST BIRAKILMIŞTI

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleklerinden ihraç edildikten sonra “İşimi geri istiyorum” talebiyle Yüksel Caddesi İnsan Hakları önünde oturma eylemi gerçekleştire akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça defalarca gözaltına alındı.

En son 11 Mart’ta Meclis’teki basın açıklamalarının ardından Terörle Mücadele ekipleri tarafından gözaltına alınmışlardı. Gözaltı sırasında açlık grevine başlayan Gülmen ve Özakça 5 gün süren gözaltı süresinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.