AKP'de erken seçim tartışması: Oyumuz düşük çıkıyorArtı Gerçek

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşesinde AKP MYK'sındaki seçim tartışmalarını yazdı.


HABER MERKEZİ- Türkiye "erken seçim olacak mı?" tartışmasını yaşarken, AKP içerisinde de benzer bir tartışmanın sürdüğü ileri sürüldü.  

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, AKP MYK'sınde CumhurbaşaknI Recep Tayyip Erdoğan ile AKP'li Genel Başkan Yardımcısı arasında geçen diyaloğu bugünkü köşesine taşıdı. 

Selvi Genel Başkan Yardımcısının, Erdoğan'a yerel seçimlerde AKP'nin oylarının düştüğünü, bu sonuçların Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de etkileyeceğini söylediğini ileri sürdü. Erdoğan'ın ise "erken seçim yok" yanıtını verdiğini yazdı.

Abdülkadir Selvi'nin Hürriyet'te yer alan, "Erdoğan’ın sorduğu kritik soru" başlığı ile yayımlanan yazısının iligli bölümü şöyle: 

ERKEN SEÇİM YOK 

"Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim tartışmalarından duyduğu rahatsızlığı, ”Nereden çıkıyor bu erken seçim tartışmaları” diye ortaya döküyor.

Bir genel başkan yardımcısı, ”Genel seçimlere göre yerel seçimlerde oyumuz daha düşük çıkıyor. Yerel seçimlerin, Cumhurbaşkanlığı seçimine olumsuz etkisi olabilir” diyor.

Bunun üzerine Erdoğan, ”Aynı kanaatte değilim. Erken seçim yok. Yerel seçimlerde çok çalışacağız. Oyumuzu yükselteceğiz” diye karşılık veriyor.

Bu diyalog 5 Mart tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılan AK Parti MYK toplantısında yaşanıyor. Ama devamı var. Erdoğan erken seçim hesaplarında şimdiye kadar hiç dikkate alınmayan ama çok önemli olan bir noktayı gündeme getiriyor.

Erken seçim konusunun konuşulduğu MYK toplantısında, ”Benim görev sürem ne zaman doluyor?” diye soruyor. MYK üyeleri beklenmedik bu soru karşısında, ”2019’da” karşılığını veriyor. Erdoğan, ”Ee o zaman” anlamında başını sallıyor. “Niye öne alalım o zaman?” diye soruyor."