AKP'de 'toplu ihraç' kolay değilArtı Gerçek

'Yeni parti' tartışmaları: Erdoğan, 'Hesabını sormasını biliriz' diyerek tasfiye sinyali verdi ama topluca bir ihracın da kolay olmayacağı söyleniyor.


Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın adının geçtiği 'yeni oluşum' iddialarına ilişkin tartışmalar sürerken, AKP'de etkin bir siyasetçinin, Erdoğan'ın sinyalini verdiği 'toplu ihracın' kolay olmayacağı söylediği belirtiliyor.

'ÖNEMSİZMİŞ GİBİ DAVRANAMAYIZ'

Gazete Duvar'da yer alan habere göre AKP'de etkin bir siyasetçi seçim sonrası 'manifesto' olarak nitelendirilen bir açıklama ile sesini yükselten Davutoğlu için, "Yaklaşık 2 yıl Başbakanlık yapmış, devleti ve Türkiye'nin en büyük partisi AK Parti'yi yönetmiş bir isimden bahsediyoruz. Beraberinde eski bakan, milletvekilleri de var görünüyor. Bize mutlaka bir etkisi olur. Bu yokmuş, önemsizmiş gibi davranmıyoruz, davranmamalıyız" dedi.

'SADECE AK PARTİ'Yİ ETKİLEMEZ'

Haberde şu ifadelere yer verildi:

"'Yeni oluşum'a neden olan sorunlardan çok böyle bir oluşumun yaratacağı sonuçlara odaklanan siyasetçi, yeni sistemin 50+1'i zorunlu kıldığına dikkat çekerek yeni bir partinin bırakın barajı geçmeyi 2-3 puan dahi alsa 'çoğunluğun muhalefete geçebileceğine' dikkat çekiyor. AK Partili siyasetçiye göre böyle bir durum sadece AK Parti'yi etkilemez, Türkiye’de siyaset dengelerinin yeniden kurulmasına da yol açabilir.

AK Parti'de bu gelişme ile nasıl mücadele edileceğine dair henüz bir yol haritası yok. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Gün ola harman ola, zamanı geldiğinde bu teşkilatın geleceği için hesabını sormasını biliriz' diyerek tasfiye sinyali verdi ama topluca bir ihracın da kolay olmayacağı söyleniyor. Açıktan yeni bir parti faaliyeti yürütülmediği sürece ihracın ters tepeceğini ve yeni oluşuma güç katacağını söyleyen bir başka partili ise özellikle seçim öncesi yeni bir cephe açmak anlamına gelecek böyle bir gelişmenin fayda sağlamayacağı yorumunu yapıyor. Belli ki yeni parti iddiası AK Parti'de büyük bir sancı ama her iki taraf da tüm adımlarını 23 Haziran sonrasına bırakmış görünüyor."