'Afrin operasyonu AKP oylarını etkiledi'Artı Gerçek

Abdülkadir Selvi, 'Anketlerden çıkan çarpıcı sonuçlar' başlıklı yazısında, Afrin Harekatı'nın AKP'ye olan desteği arttırdığını iddia etti


HABER MERKEZİ-  Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, AKP'nin kamuoyu araştırmalarına Mart başında yeniden başlayacağını ve bu süreçte araştırmaların tamamının durdurulmadığını söyleyerek o anket sonuçlarını yayımladı.

Selvi, 'AK Parti'ye oy verebilirim' diyenlerin oranının yüzde 55'e çıktığını bu artışın Afrin Harekatı'nın AKP üzerinde 15 Temmuz benzeri bir etki yarattığını ileri sürdü. 

MHP, CHP, İYİ Parti ve HDP'nin oy oranlarına da yer veren Sevli, CHP'nin oylarının eridiğini, HDP'nin oy oranının da ise bir düşüşün yaşanmadığını savundu. 

Abdülkadir Selvi'nin Hürriyet'te 'Anketlerden çıkan çarpıcı sonuçlar' başlığı ile yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle: 

'AK PARTİ'YE DESTEK 8-9 PUAN ARTTI'

"AK Parti'ye oy verebilirim diyenlerin oranı yüzde 55'e ulaşmış durumda. 2014'te Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Ekim-Aralık boyunca yüzde 55 oranı yakalanmış, sonra Ocak ayından itibaren yaşanan partiiçi tartışmalar nedeniyle iniş sürecine girmişti. Afrin operasyonuyla birlikte uzun bir süre sonra AK Parti'ye oy verebilirim diyenlerin oranı yüzde 55'e çıktı."

'CHP'NİN OYLARI ERİYOR'

MHP'nin barajı geçeceğini belirten Selvi, CHP'nin ise oylarında düşüş olduğunu belirterek şunları söyledi:

"MHP, yüzde 11'i yakalarken CHP'de erime gözleniyor. İYİ Parti'nin MHP'deki yıpratıcı etkisinin bittiği ama CHP'de sürdüğü anlaşılıyor. Kararsızlar dağıtıldığı halde CHP'nin oy oranı yüzde 22-23'e gerilemiş durumda. CHP'den İYİ Parti'ye bir akış olduğu gözleniyor. Afrin konusundaki çelişkili tutum ile bazı parti yöneticilerinin sosyal medya hesaplarında yer alan ifadelerin CHP'yi olumsuz etkilediği anlaşılıyor."

"İYİ PARTİ YÜZDE 6-6,5"

İYİ Parti’nin ise kuruluşundan sonra bir sıçramada yapamadığı ortaya çıkıyor ama bir varlık ortaya koyuyor. İYİ Parti, yüzde 6-6.5 seviyesinde gözüküyor.

'KÜRT SEÇMEN HDP'YE DESTEĞİNİ KORUYOR'

HDP ise yüzde 10’un civarında geziyor. Eş genel başkanlarının tutuklanmasına rağmen HDP oylarını koruyor. Seçmenler PKK ve HDP’nin çağrılarına karşılık vermemesine rağmen partisine desteğini sürdürüyor. Özellikle de büyükşehirlerdeki Kürt seçmen HDP’ye desteğini koruyor. HDP yüzde 9-9.5 görünüyor.