AKP'li başkan hedef gösterdi Eliaçık saldırıya uğradıArtı Gerçek

Yazarımız İhsan Eliaçık, 1. Kayseri Kitap Fuarı'nda AKP'li olduğu ileri sürülen bir grubun saldırına uğradı.


HABER MERKEZİ - İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, AKP'li Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Kitap Fuarı’nda saldırıya uğradı. Tekin Yayınları ve Doğu Kitapevi tarafından fuara kitaplarını imzalamak için davet edilen ancak Kayseri Belediyesi tarafından programdaki varlığı sansürlenen Eliaçık, engellemelere rağmen aynı zamanda memleketi olan Kayseri’ye gitti. Burada iddialara göre, ellerinde telsiz bulunan bir grup belediye çalışanının saldırısına uğrayan Eliaçık, alandan ayrılmadı. Ancak Eliaçık’ın okurları ile saldırganların karşı karşıya gelmesi üzerine Eliaçık, olayın büyümemesi adına alanı terk etti.

'SORUMLUSU BELEDİYE BAŞKANI'

Kendisine saldıranların Belediye Başkanı tarafından organize edilen belediye çalışanları olduğunu dile getiren Eliaçık, “Bu Türkiye’nin geldiği yüz kızartıcı durumu gösteriyor” dedi. 

Saldırıyla ilgili bilgi veren Eliaçık, 30-40 kişinin fiziki ve sözlü saldırısına uğradığını ve bir yazar olarak kitap fuarına sokulmadığını belirterek, “Ben bunun Belediye Başkanı tarafından organize edilen bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Belediyeye bağlı olan maaşlı 30-40 kişilik bir grup, ‘Kayseri’den defol, sözlü saldırılar, yuh çekerek’ bana saldırdılar. 45 dakika kadar sürdü bu saldırı. Okurlar da gelmeye başladı. Bir gruplaşma oldu. Gruplar karşı karşıya gelmeye başladı bizim okurlara saldırdılar. Ben de olay büyümesin, kimse zarar görmesin diye olay yerinden ayrıldım.  Yoksa iki gün orada oturma eylemi yapacaktım. Tekin Yayınları, Doğu Kitapevi ve yaklaşık 10 yayınevi bu durumu protesto ederek fuarı terk ettiler” dedi. 

'BELEDİYE BAŞKANI BENİ VE KABOĞLU'NU İSTEMEDİ'

Belediye Başkanının kendisi ile İbrahim Kaboğlu’nu fuara katılmamaları yönünde sansürlediğini dile getiren Eliaçık, “Ama burası benim memleketim. Ben gelip burada okurlarımla buluşmak istedim” dedi ve şöyle konuştu: “Bu Kayseri adına utanç vericidir. Bir kitap fuarında bir yazar itilip kalkılarak, fuara sokulmamıştır. 26 kitabı olan kendi memleketimde beni kitap fuarında sokmadılar. Belediye Başkanı ve belediye çalışanları bu provokasyonu hazırladı.  
 
'FİKİRLERİME KARŞIYSANIZ SİZDE KİTAP YAZIN'

 
Türkiye açısından ve mevcut iktidarın zihniyeti açısından önemlidir bu saldırı. Benim bir takım dini görüşlerimi dile getirerek, ‘dinden çıktı, gavur oldu’ diyorlardı. Ben onları tebessümle karşıladım. Bu fikirlerime karşı iseniz kitap yazın millet sizin de kitabınızı okusun. Ama bunların fikirleri olmadığı için saldırıyorlar. Kayseri’de ilk kez böyle bir şey yaşanıyor. 
 
'NE DEDİĞİMİ BİLMEYEN CAHİLLERDİ'
 
Cahil, kitap okumayan, benim ne dediğimi bile bilmeyen bir gruptu. Mesela biri bağırıyordu ‘bu gavur olmuş, caminin ibadethane olduğunu söylüyor’ diyordu. Bir başkası ‘yok ya öyle demiyor, cami ibadethane değildir diyor’, şeklinde onu düzeltiyordu. Böyle bir grup. Ben bunlarla uğraşamam böyle bir cahil grupla. Bu zorbalıktır bu zorbalığa ben boyun eğmeyeceğim.”

YAYINEVLERİNDEN AÇIKLAMA 

Eliaçık'a saldırı görüntülerini yayınlayan Tekin Yayınevi, fuara katılan yayınevlerini dayanışmaya çağırdı. Tekin Yayınevi konuyla ilgili sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Bugün Kayseri'de kitap fuarında olanlar. Bu önlem R.İhsan Eliaçık için. Fuar kapısında saldırıya uğradı. KINIYORUZ" ifadelerine yer verdi. Eliaçık'ın hedef gösterilmesi ve saldırıya uğraması üzerine yaklaşık 10 yayınevi fuarı terk etti. 


NE OLMUŞTU?

Kayseri Kitap Fuarı'nda haftasonu imza günleri bulunan İhsan Eliaçık ve İbrahim Kaboğlu, AKP'li Kayseri Belediyesi tarafından engelle karşılaşmıştı. Belediye Başkanı Mustafa Çelik, keyfi bir tavırla Eliaçık ve Kaboğlu'nun etkinlikleri düzenlemesini istemediğini söylerek tehditler savurmuştu.