AKP'li Mahir Ünal'dan Marksist kritik!Artı Gerçek

CHP'nin OHAL karşıtlığını eleştiren Ünal, 'Kılıçdaroğlu'nun CHP'sinin yeni Marksist Leninist angajmanları (var). Maalesef bizdeki Marksist gelenek anakronik, arkaik ve geçmişte kalmış' dedi.HABER MERKEZİ - AKP MYK toplantısı yapıldı. Toplantının ardından Parti Sözcüsü Mahir Ünal açıklama yaptı. CHP'nin OHAL karşıtı eylemlerin eleştiren Ünal, Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP'nin Atatürkçülük geleneğiyle bağını kopararak Marksist Leninist örgütlerle işbirliği yaptığını öne sürdü.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve bazı CHP'li milletvekilerini suçlayan Ünal Marksizmin Avrupa'da zihin açısı olduğunu ama Türkiyeli Marksistlerin "arkaik" kaldığını iddia  etti. 

Ünal özetle şunları söyledi:

"CHP Genel Başkanı ve sözcüler rutin iftiralarını sıraladılar. Dikkatimizi çeken iki noktanın altını çizmek istiyorum. İstanbul il başkanının konuşmasında tutuklu milletvekilleri için 'rehin' ifadesini kullanması ve genel başkan yardımcılarından birinin Selahattin Demirtaş ile Deniz Gezmiş benzetmesi. Bütün bunlar anlaşılabilir ve izah edilebilir. Buna, Kılıçdaroğlu'nun parka ve postal giydiği günleri hatırlatmasını da eklemek gerekiyor. Biliyorsunuz Marksist Leninist Komünist Parti ve 10 marjinal örgüt HDP'ye destek verdi ve Figen Yüksekdağ karşımıza eş başkan olarak çıktı. Bunların ortak özelliklerine baktığımızda Stalinist yöntemleri kullandığını görürsünüz. İdeolojik angajmanları aynıdır. Sorunların çözümünü silahlı mücadele olarak gördüklerini biliyoruz. Yeni olan şey Kılıçdaroğlu CHP'sinin yeni Marksist Leninist angajmanlarıdır. CHP'nin HDP'yle, YPG'yle, DHKP-C ile ortak angajmanlarını görmemiz gerekir. Atatürkle ve CHP geleneğiyle bağını kopardığını söylerken kastımız budur.

'ARKAİK, GERİDE KALMIŞ BİR İDEOLOJİ'

Her ne kadar Avrupa'daki Marksist Leninist gelenek gelişime katkı sunmuş olsa da, bizdeki gelenek arkaik, geride kalmış bir ortak fikri ideolojik işbirliğini ifade ediyor. CHP'nin eylemlerini, protestolarını, yurtdışında Türkiye Cumhuriyeti devletine dönük pozisyonunu, kutsallara değerlere karşı aldığı tavrı da buradan okumak gerekir.