Akşener: Eyyt Amerika diyordun şimdi ne oldu?Artı Gerçek

İYİ Parti lideri Akşener, 'Türkiye dış politikada bir çukurun içine düşmüştür' dedi, Erdoğan'a seslendi.


HABER MERKEZİ - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Batman'da partisinin il başkanlığının açılışında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Akşener, dış politika ile ilgili olarak hükümete yüklendi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Eyyt Amerika" çıkışlarını hatırlatan Meral Akşener, hükümetten ABD'nin Suriye politikasına verilen desteğe dikkat çekti ve "Ne değişti?" ifadelerini kullandı.

Akşener'in açıklamalarının ilgili bölümü şöyle:

"DIŞ POLİTİKADA ÇUKURA DÜŞMÜŞ DURUMDAYIZ"

Türkiye haksızlıkları gidermek zorundadır. Türkiye dış politikada bir çukurun içine düşmüştür. Suriye'nin, Irak'ın istikrarsızlaşmış olması bizim Türkiye'nin bu sınırlarında yaşayan şehirlerimizdeki insanlarının fakirleşmesine sebep olmuştur. Bölgemiz istikrara kavuştuğu takdirde ülkemiz istikrara kavuşacaktır. Dış politikada çukura düşmüş Türkiye'yi çukurdan çıkarıp yeniden tanzim etmek için yola çıktık ve sizlerle ittifak yaptık.

"YANDAŞ YAZARLAR ŞİMDİ NASIL DÖNECEK?"

Şimdi soru şu: ABD ile dost musun, düşman mısın? Ortaya çıktı ki dostmuş. Şimdi bu yandaş yazarlara çok üzüldüm, nasıl dönecekler? Belleri kırıldı hepsinin dönüş yapayım derken. Sonuç itibarıyla dış politikayı, ekonomiyi, adaleti birbirinden ayıramayız. Adalet sarayının içine adalet koymazsan, ekonomide yandaş kayırırsan, dış politikada şahsi ilişkiler üzerinden dostluk veya düşmanlık kurarsan bu hale düşersin.

Bizim talebimiz şudur. Önce bir şeyi merak ediyorum. Genellikle Irak ve Suriye'ye yapılan bu müdahaleler genellikle ya Kandil günü ya Ramazan ayında yapılıyor. Bunun anlamı nedir, bize yönetenler size soruyorum?

"EYYT AMERİKA DİYORDUN ŞİMDİ NE OLDU?"

Eğer kimyasal silah kullanılmışsa elbette cezasız kalmamalıdır. Ama Suriye'nin toprak bütünlüğü de mutlaka sağlanmalıdır. Suriye, Irak ve diğer komşu ülkelerimiz güçlü oldukça elbette Türkiye de daha rahat bir durumda olur.

Şimdi dış politikanızda bir tarafta Rusya ve İran, diğer tarafta Amerika ve Avrupa Birliği. Bir araştırma yaptırdım yüzde 20'si Rusya'yı dost görüyor, yüzde 80'i ABD'yi düşman görüyor. Şimdi Erdoğan'a soruyorum; bu ABD'ye düşman ettiğin yüzde şimdi ne yapacak? 'Eytt Amerika' diyordun şimdi ne oldu?