'Al birini vur ötekine' sözlerinden dolayı Suavi'ye cezaArtı Gerçek

Suavi cezaya 'Bakkal hesabı yapıldı' sözleriyle tepki gösterdi.


HABER MERKEZİ- İzmir’de bir etkinlikte yaptığı konuşmada “Al birini vur ötekine” sözleri gerekçe gösterilerek, hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiası ile dava açılan şarkıcı Suavi’ye verilen 11 ay 20 gün hapis cezası 14 bin lira para cezasına çevrildi. Suavi, "Bakkal hesabı yapıldı" sözleri ile tepki gösterdi.

Mehmet Suavi Saygan'a 29 Ekim 2016 tarihinde İzmir’de katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Daha düne kadar ibrikle kim abdest suyu döküyordu, daha düne kadar önünde kim diz çöküp ayakkabısını bağlıyordu, al FETÖ'yü vur Tayyib'e farkı yok" sözleri gerekçe gösterilerek açılan "Cumhurbaşkanına hakaret" davasında karar çıktı. 

İzmir 33’üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ve Suavi ile avukatlarının hazır bulunduğu duruşma, kimlik tespitinin ardından başladı. Dosyaya gelen dilekçeler olduğu görüldü. 
 
Ardından Suavi’nin avukatlarından Aylin Aras Öztürk söz alarak, müvekkilinin sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek beraatına karar verilmesini istedi. Avukat Volkan Gültekin de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarının dikkate alınması ve Suavi’nin sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. 

'NE İSTEDİNİZ DE VERMEDİK' SÖZLERİ HATIRLATILDI

Suavi’nin sözlerinin objektif olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Avukat Ercan Demir de müvekkilinin sözlerinin eleştiri olduğunu ve 2015 öncesine kadar Gülen Cemaati’nin hükümet tarafından “terör örgütü” olarak görülmediğinin anlatılmaya çalışıldığını belirtti. Avukat Demir müvekkilinin beraatını istedi. Avukat Kemal Aytaç da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gülen Cemaatine ilişkin “Ne istediniz de vermedik” sözlerini hatırlatarak, davanın toplumu dizayn etmek amacıyla açılan davalardan biri olduğunu ifade etti. 

Savcılık makamı mütalaasında Suavi’nin üzerine atılı iddiadan cezalandırılmasını talep ederken, Suavi mütalaaya karşı “Hangi koşullarda niçin burada olduğumu bilmekteyim. Olağan koşullarda mahkemede olmamam gerektiğini düşünüyorum. Bir suç işlediğimi, şahsı hedef alarak hakaret ettiğimi düşünmüyorum” dedi. 

11 AY 20 GÜN HAPİS VERİLİP PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ

Mahkeme TCK’nin 299/1 maddesi gereğince “suçun işleniş biçimini” göz önüne alarak üzerine atılı iddiadan Suavi’ye 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme “Suçun alenen işlenmesi” gerekçesi ile cezada 1/6 oranında artırıma giderek, 1 yıl 2 ay hapis cezasına, duruşmalardaki iyi hali nedeniyle 1/6 oranında indirim yaparak, 11 ay 20 gün hapis cezasına hükmetti. Mahkeme “Yeniden suç işlemeyeceği kanaati oluşmadığı” kanaati ile cezanın ertelenmesine gerek görmedi. 
 
Mahkeme Suavi’nin ekonomik ve şahsi halini gözeterek, cezanın 14 bin lira adli para cezasına dönüştürülmesine karar verdi. Mahkeme ilk günden bu yana duruşmaya katılmayan Erdoğan'ın avukatları için de Suavi'nin 2 bin 180 lira vekalet ücreti ödemesine hükmetti. 

'TOPLUMUN ELEŞTİRİ HAKKINI TENKİT EDEN BİR KARAR’

Karara itiraz eden Avukat Kemal Aytaç, kararın kötü bir karar olduğunu belirterek, ifade özgürlüğünün cezalandırıldığını söyledi. Avukat Ercan Demir, ifade özgürlüğünü ayaklar altına alan bir karar olduğunu söyledi. Emsal AİHM kararlarına açıkça aykırılık teşkil edildiğini belirten Demir, bir sanatçının demokratik eleştiri hakkının suç olarak tanımlanmak üzere bütün toplumun eleştiri hakkını tenkit eden nitelikte bir karar olduğunu söyledi. 

'BAKKAL HESABI YAPILDI'
 

Kararı değerlendiren Suavi, "Davanın buraya kadar taşınmasını normal bulmuyorum. Olağan şartlarda böyle bir söylem üzerine herhangi bir Cumhuriyet Savcısının soruşturma başlatarak bir mahkeme süreci oluşturması beklenemez. Doğal olarak bu süreç kendisi anormal gelişti" dedi. Gelinen aşamada mahkemenin kendisinin sanatçı kimliği üzerinden "Biraz zengin olduğuma kanaat getirerek, normal olanın dışında bir para cezasına çarptırdı" diyen Suavi, "Bakkal hesabı gibi 40 lira üzerinden günlük çarptı gözümüzün önünde. Sonra dava duruşmasına hiç katılmayan karşı tarafın avukatları için de ekonomik yükümlülüğü benim üzerime yıktı. Ayrıca yine pozisyonumu dikkate alarak, 'senin suç işleme ihtimalin var. Ben bu konuda ikna değilim' diyerek, cezaya hükmetti. Kabul edilecek bir dava değil. İstinaf mahkemesine itirazda bulunacağız. Hayat ne yöne gidiyor hep birlikte göreceğiz" diye konuştu. (Mezopotamya Ajansı)