‘Ali robot, Ayşe kodlama yap’Artı Gerçek

Bakan Faruk Özlü, çocuklara bilimin sevdirilmesi gerektiğini söyledi, verdiği örnek ise ilginçti.

HABER MERKEZİ- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Bundan sonra Ali sadece top oynamasın, Ayşe sadece ip atlamasın. Ali robot yapsın, Ayşe kodlama yapsın" dedi.

Bakan Özlü, Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen Dokuz Eylül Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni'ne katıldı. Faruk Özlü, üniversitelerden kağıt üstünde değil uygulanabilir bilim üretmelerini beklediklerini dile getirdi ve "Çünkü iyi bir akla sahip olmak yeterli değil, önemli olan aklı iyi kullanmaktır. Dünya, yepyeni bir yöne doğru hızla ilerliyor. Bu ilerlemenin odağında bilim ve teknoloji var. Bizler, Türkiye olarak, bu değişimin ve ilerlemenin gerisinde kalamayız” dedi.

'ÇOCUKLARIMIZA BİLİMİ SEVDİRMEK ZORUNDAYIZ'

Bakan Özlü, dünyanın en değerli şirketlerinin yüzde 80'inin teknoloji şirketi olduğuna değindi, ardından yazılıma, bilişime, teknolojiye yatırım yapmanın önemine vurguladı.

Bakan, gençleri ve çocukları dijital değişime uygun, katma değeri yüksek becerilerle donatmak gerektiğini dile getirdi ve "Çocuklarımıza bilimi sevdirmek zorundayız. Okuma fişlerinde ezberlediğimiz şekilde, bundan sonra Ali sadece top oynamasın, Ayşe sadece ip atlamasın. Ali robot yapsın, Ayşe kodlama yapsın" dedi.

Türkiye'deki işsizlik sorununa anlatan Özlü, istihdamın yetersizliğini değil, kaliteli iş gücünü bulmanın zorluklarını anlattı. Faruk Özlü, "Gençlerimizin de şunu bilmesini istiyorum, eleman alırken, iyi personel, iyi insan, kaliteli işgücü bulmak da zor. Nitelikli özellikleri olan gençlerimiz konusunda sıkıntımız var" ifadelerini kullandı.